Coldframe i cedertræ
Dyrk i dit drivhus - også på altanen eller terassen ! Cedertræ er en fuldstændig vedligeholdelsesfri træsort, der får en smuk grå patina henover årene, og udover det så dufter cedertræ fantastisk og giver varme til omgivelserne.
Pluspris 4495 kr.
Alm. pris 4995 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 150 kr.
Alm. pris 180 kr
|
|
Pluspris 1395 kr.
Alm. pris 1680 kr
|
|
Pluspris 500 kr.
Alm. pris 600 kr
|
|





Flygtningechef: Danmark må gøre grækernes arbejde
Syge. 24-årige Mojgan Rezae (til venstre), 30-årige Feriydun Rezae (i midten) og deres børn syvårige Fatima (til højre) og Zaenab på ni måneder. De lever i uvished om fremtiden bor på asylcentret i Rødby og frygter at blive sendt retur til Grækenland. - Foto: PETER HOVE OLESEN (arkiv)
Dansk Flygtningehjælp er tilfreds med dagens dom ved menneskeretsdomstol.
Seneste Nyt
Mest læste
I går
Seneste uge
I dag
I går
Seneste uge
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Danmark og de øvrige EU-lande må holde op med at tvangsudsende afviste asylansøgere til Grækenland og selv behandle asylansøgernes sager.
Det siger Dansk Flygtningshjælps generalsekretær, Andreas Kamm, efter en dom ved Den Europæiske Menneskerettighedsdomstol fredag.
Her fik en afghansk asylsøger medhold i, at Belgien ikke måtte sende ham retur til Grækenland, fordi landets asylsystem er for dårligt.
»Vi er tilfredse og glade for dommen, som giver medhold i, at det var en krænkelse af menneskerettighederne at sende en asylansøger til Grækenland. Nu må Danmark og de øvrige EU-lande tage konsekvensen og begynde at behandle sagerne selv«, siger Andreas Kamm.
LÆS OGSÅFlygtnings sejr ved domstol kan give Rønn store kvaler
Den danske regering har tidligere tvangsudsendt afviste asylansøgere til Grækenland, men 340 sager har været sat i bero, mens menneskeretsdomstolen har behandlet sagen.
»Det er meget vigtigt, at de asylansøgere, der sidder og venter i hele Europa, kan få prøvet deres sager, så de, der har behov for beskyttelse, kan få det, og de, der ikke har det, kan sendes tilbage til deres hjemland«, siger Andreas Kamm.
I strid med menneskerettighederne
Domstolen har givet en afghansk asylansøger ret i, at det var umenneskeligt og i strid med menneskerettighederne, at han blev udsendt af Belgien til et liv på gaden i den græske hovedstad, Athen, uden udsigt til at få sin asylsag behandlet.
Det skrantende asylsystem i Grækenland er det problem for hele EU, fordi landet i mange tilfælde er det første land i EU, asylansøgerne kommer til og dermed efter EU's regler i den såkaldte Dublinforordning skal have deres sager behandlet der.
»Det er et problem, at et europæisk land er så langt fra at leve op til menneskerettighederne. Derfor er det indlysende, at EU må kigge på, hvilke konsekvenser dommen skal have for Dublinforordningen«, siger Andreas Kamm.
En løsning kan være at undtage Grækenland for bestemmelsen om første asylland i en periode.
1.000 pladser til 100.000 asylansøgere i Grækenland
Det skønnes, at omkring 100.000 asylansøgere opholder sig i Grækenland, der kun har asylcenterpladser til 1.000. Derfor lever asylansøgerne, såvel børn som voksne, på gaden, hvor de er udsat for vold fra myndigheder og fra ekstreme grupper.
En række europæiske lande har allerede taget konsekvensen af det dårlige græske asylsystem og er begyndt at behandle sager. Det gælder f.eks. Norge og Sverige, Storbritannien og Tyskland.
ritzau
Se også
Skattelettelse på 4.100 kroner til folk i arbejde
Krumtappen i regeringens skattereform bliver en klækkelig bonus for at være i arbejde. Samlet pris: godt 9 mia. kr.
Kendt journalist og Stasi-jæger mistænkes for at være storspionen, alle leder efter
Sultestrejkende iranere forlader Stefanskirken på tirsdag
GPS-ekspert: Så meget lyver dit løbe-ur
Løbere stoler ofte blindt på deres gps-ur. Dårlig ide, siger ekspert.
Islamist og militærmand ligner vindere i Egypten
Kristian Leth: Hvor er det typisk brokke-Danmark. Brokke, brokke, brokke
De gode historier gjorde frit lejde aktion værdifuld
Gasmasker, hospitalstøj og sølvtøj. Danskerne afleverede offentlig ejendom retur.
Mindst 50 er dræbt i den syriske by Houla
Det var en rigtig massakre, siger syrisk observatørgruppe efter granatbeskydning af byen Houla.
Danske håndboldkvinder vinder OL-nøglekamp
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Tophistorier Danmark
Seneste Danmark
Seneste TV Danmark
23. maj. KL. 16.16 TV Se de sultestrejkende iranere blive budt velkommen i Stefanskirken
20. maj. KL. 07.34 Istedgade overgi'r sig aldrig
15. maj. KL. 15.48 TV Marinearkæologer undersøger skibsvrag i Femern Bælt
13. maj. KL. 15.29 TV Se højhusene i Rødovre blive jævnet med jorden
11. maj. KL. 13.37 TV Sådan kan det nye Rødovre komme til at se ud
maj
maj
maj
maj
Abemand har lavet 105 rumvæsener til 'Men in Black 3'
ibyen anbefaler
restaurant & cafe
GPS-ekspert: Så meget lyver dit løbe-ur
Gedekølle med citron og persille
9 meter høj Lundin-statue rejses i ny morderpark
Modetips