Annonce
Danmark 6. feb. 2011 KL. 13.41

Arbejdsløsheden blandt unge falder

Flere unge sygeplejersker, lærere og pædagoger er dog blevet arbejdsløse i 2010.

Annonce
send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Jeg ser ingen myter blive aflivet. Tværtimod

Bente Sorgenfrey, FTF-formand

Køen af unge arbejdsløse falder, viser tal fra Arbejdsmarkedsstyrelsen. I juli 2010 var 43.000 unge under 30 år arbejdsløse, når de aktiverede tælles med. Nu er der 2.200 færre unge uden job, og bruttoledigheden for unge er på 6,4 procent.

»Det afliver myten om, at ledigheden blandt de unge er eksploderet det sidste år«, siger kontorchef Claus Houmann, Arbejdsmarkedsstyrelsen, som følger udviklingen på jobmarkedet. Styrelsen er en del af Beskæftigelsesministeriet.

Det er dog langtfra alle, som jubler over tallene.

Hovedorganisationen FTF, der repræsenterer en stribe forbund for offentligt ansatte, konstaterer, at arbejdsløsheden blandt unge sygeplejersker er fordoblet fra august til december 2010. Blandt unge sygeplejersker er 5,2 procent arbejdsløse. Blandt unge pædagoger er 5,9 procent arbejdsløse, og for unge lærere er procenten 5,4.

LÆS OGSÅStaten fyrer de ældre ansatte først

»Det er velfærdsfagene, hvor de unge ikke kan finde job. Jeg ser ingen myter blive aflivet. Tværtimod«, siger FTF-formand Bente Sorgenfrey og peger på, at kommunerne har nedlagt 5.000 job på et år.

»Der er ingen tegn på, at ledigheden blandt unge falder i de faggrupper, som arbejder i den offentlige sektor. Ledigheden stiger snarere voldsomt, i takt med at kommunale og regionale besparelser effektueres«, siger Bente Sorgenfrey. Hun advarer mod risikoen for flugt fra fagene.

»Vi ved, at der vil blive brug for sygeplejersker, lærere og pædagoger om få år«, siger FTF-formanden.

Opfordring: Flyt for et job
I Arbejdsmarkedsstyrelsen lyder en opfordring til de unge sygeplejersker, lærere og pædagoger til at søge bredere både geografisk og fagligt.

»FTF-grupperne har haft en danmarkshistorisk lav arbejdsløshed, så ledigheden er steget fra et lavt niveau. De har stadig en lavere arbejdsløshed end gennemsnittet, og der er stadig muligheder for at finde arbejde. Det er vigtigt, at de unge ikke går og venter på et bestemt job, men leder bredt. Det er en bedre strategi at komme hurtigt i arbejde og så eventuelt søge videre derfra. På den måde holdes kompetencerne bedst ved lige«, siger Claus Houmann.

LÆS OGSÅDagpenge og deltid frem for efterløn

Arbejderbevægelsens Erhvervsråd peger på, at der er en del arbejdsløse, som ikke optræder i statistikken.

»Vi kan se, at der er kommet en del flere ikkearbejdsmarkedsparate unge på kontanthjælp«, siger chefanalytiker Frederik I. Pedersen, AE, og fortsætter:

»Der har også været stor tilgang til uddannelse, ligesom mange i lyset af jobsituationen udskyder tidspunktet for færdiggørelsen af deres uddannelse. Det er selvfølgelig en positiv sidegevinst fra krisen, hvis flere tager uddannelse, men det kan altså også være en medvirkede forklaring på det fald, vi ser i arbejdsløsheden«.

Uddannelser kan sløre billedet
Arbejdsmarkedsstyrelsen erkender, at lysten til at uddanne sig kan have ’pyntet’ på arbejdsløshedsstatistikken for unge.

»Noget af forklaringen på den faldende ledighed kan være, at nogle tager en uddannelse, men det er jo fint, at unge fremtidssikrer sig med en uddannelse«, siger Claus Houmann.

 
Annonce

SKOLE OG UDDANNELSE – Fokus på skolernes fremtid

Læs Politiken hver TIRSDAG BESTIL I DAG

Annoncer
Danmark
23. feb. KL. 11.43
Bøvl. Signalfejl skaber store problemer for S-togene i København. - Foto: JENS DRESLING

Signalfejl giver store problemer for S-togene

Forsinkelser og aflysninger har ramt S-togtrafikken i København.

Politik
23. feb. KL. 11.05
Inviteret. Det var under sit ugentlige tirsdagspressemøde i forige uge, at statsministeren annoncerede sit besøg hos USA's præsident Barack Obama. - Foto: MIE BRINKMANN

Thorning tager EU's økonomiske krise med til Barack Obama

Statsminister Helle Thorning Schmidt (S) rejser på officielt statsbesøg til USA.

Politik
23. feb. KL. 11.11

Regeringen tilbageruller sænket kriminel lavalder

Den kriminelle lavalder er igen 15 år. »Forkert signal«, siger V-ordfører.

Annoncer
Annoncer

Det sker
Vidunderbarn. Som producer og livemusiker har britiske James Blake fortryllet musikverdenen med kombinationen af dubstep og følsom singer-songwriting. Men fredag aften er det dj-pulten på Culture Box han besøger. - Foto: PR-foto
22. feb. KL. 20.03

Klublisten: Her er 7 gode fester i weekenden

ibyen anbefaler

restaurant & cafe