Annonce
Danmark 21. maj. 2011 KL. 11.34

Danmark spildte millioner på influenza

Statens Serum Institut hældte vacciner for 50 millioner kroner i kloakken.

Annonce
send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Svineinfluenza

Den første mistanke blev registreret i Mexico i marts. Siden har sygdommen spredt sig ud i verden.

Godt nok måtte Danmark i efteråret skrotte ubrugte vacciner mod svineinfluenza til et større millionbeløb.

Men vi indkøbte hverken for få eller for mange vacciner, og Danmark opførte sig i det hele taget »ualmindeligt fornuftigt« i forhold til alle andre lande.

Sådan lyder budskabet fra Statens Serum Institut som kommentar til, at Norge nu kasserer sine ubrugte vacciner mod den engang så frygtede sygdom til en samlet værdi af 190 millioner kroner.

»Vi købte heldigvis ikke så meget som i Norge«, siger administrerende direktør Nils Strandberg Pedersen til Ritzau.

»Danmark er det land, der købte færrest vacciner og kasserede mindst i Europa«, tilføjer han.

Én million doser er kasseret
Statens Serum Institut kasserede i omegnen af én million ubrugte doser vacciner, der koster godt 50 kroner stykket, fortæller han. Dermed røg et beløb i størrelsesorden 50 millioner kroner direkte i kloakken.

»Jeg mener, at vi i Danmark har opført os ualmindeligt fornuftigt. Så kan du sige, at vi har spildt 50 millioner kroner. Men vi også reddet menneskeliv og altså brugt færre samfundsmidler, end man har gjort andre steder i Europa«, siger han.

Udsigten til en dødelig pandemi af svineinfluenza spredte skræk og rædsel i 2009, men viste sig langt mindre alvorlig end først antaget.

'Mild epidemi'
Men det var ikke et råb om »ulven kommer«, der fik Danmark til at købe for mange millioner kroner flere influenzadoser end nødvendigt, mener Nils Strandberg Pedersen.

»På det tidspunkt, hvor vaccinen blev indkøbt, vidste vi ikke, hvordan epidemien ville udvikle sig«, siger han.

»Og det blev en mild epidemi i forhold til det, som vi frygtede«, lyder det.

Sundhedsstyrelsen har anslået, at omkring 500.000 danskere blev smittet med svineinfluenzaen, og man har kendskab til, at 32 mennesker i Danmark har mistet livet som følge af den.

ritzau

Annonce
Annonce
Annoncer
Politik
25. maj. KL. 23.00

Skattelettelse på 4.100 kroner til folk i arbejde

Krumtappen i regeringens skattereform bliver en klækkelig bonus for at være i arbejde. Samlet pris: godt 9 mia. kr.

Copenhagen marathon
25. maj. KL. 23.34
LØGNHALS. Løberen skal tage meldingerne fra sit ur med et gran salt. - Foto: DITTE VALENTE

GPS-ekspert: Så meget lyver dit løbe-ur

Løbere stoler ofte blindt på deres gps-ur. Dårlig ide, siger ekspert.

Bagsiden
25. maj. KL. 22.00
Lånt. 141 genstande tilhørende staten blev afleveret retur. - Foto: HOLM MAGNUS

De gode historier gjorde frit lejde aktion værdifuld

Gasmasker, hospitalstøj og sølvtøj. Danskerne afleverede offentlig ejendom retur.

Annoncer

Tophistorier Svineinfluenza

Annoncer

Seneste TV Erhverv

04:14

18. maj. KL. 09.46 TV Zuckerberg i 2005: Facebook skal ikke være stort

Lundes blog

  • Niels Lunde
    31. aug

    Tak

    Niels Lunde

Det sker
Intergalaktisk. Med 'Men in Black 3' har Rick Baker fået mulighed for at udleve endnu en af sine drengedrømme - at lave retrorumvæsener. - Foto: Wilson Webb
24. maj. KL. 19.59

Abemand har lavet 105 rumvæsener til 'Men in Black 3'

ibyen anbefaler

restaurant & cafe