Annonce
Danmark 21. jun. 2011 KL. 08.43

Christianiaadvokat: Vi er alle sammen vindere

Knud Foldschack glæder sig over, at fristaden nu siger ja til aftale om at overtage området.

Annonce
send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

SAGEN KORT

  • Slots- og Ejendomsstyrelsens tilbød christianitterne at overtage ejendommene på det gamle kaserneområde.
  • Fristadens indbyggere fik et brev og et bilag, der forklarede, at de kunne købe, leje eller oprette en boligforening og hvad der ville ske, hvis de takkede nej til tilbuddene.
  • 30. maj 2011 bestemte christianitternes sig for at samarbejde med staten om, at beboerne på fristaden selv skulle købe kaserneområdet og dets bygninger.
  • Christianitterne fremlagde nogle krav for, hvordan det skulle foregå. Blandt kravene var der specielt uenighed om to punkter. Staten kunne ikke acceptere Christianias krav om ansvarsrettighederne og om at 30 ejendomme på volden ikke måtte rives ned.

Læs aftale-dokumenterne på Slots og Ejendomsstyrelsens hjemmeside. Du finder dem her.

»Jeg er glad for og dybt taknemmelig over, at Christiania turde tage det skridt - som er et kæmpeskridt for dem«.

Sådan kommenterer advokat Knud Foldschack den aftale om at købe og leje det gamle kaserneområde, fristadens beboere nu har sagt ja til.

Aftalen kommer efter mange års forhandlinger med Slots- og Ejendomsstyrelsen om en normalisering af området. Den betyder, at beboerne går sammen om en boligforening, der overtager Christiania.

LÆS ARTIKELChristianitter frikøber staden fra staten

»Efter at have siddet over for hinanden ved forhandlingsbordet i over otte år skal vi nu over og sidde på samme side af bordet. Vi overlader alt det dårlige til fortiden og bærer alt det gode med over«, forklarer han.

Usikkerheden forsvinder
Knud Foldschack tilføjer, at de mange års usikkerhed har tæret på kræfterne for fristadens indbyggere.

Med aftalen kan beboerne nu begynde at fokusere på, hvordan Christiania skal udvikle sig i en situation, hvor de lader den styre af en fælles boligforening. »Nu  har vi overtaget huset og skal i gang med at male det. Så må man håbe, at det bliver lovligt at bruge nogle spændende farver«, siger advokat Knud Foldschack. - Foto: Jens Dresling

»Man må håbe, at alle de gode, spændende og dejlige ting ved Christiania kommer med over i det nye Christiania. Aftalen sikrer, at dem, der bor på Christiania, går ind for Christianias værdier«, siger fristadens advokat.

»Det blev ikke et Christiania med boliggevinster og prisstigninger«, finder han.

LÆS MEREAftaleudkast viser prisen på Christiania

Nu har vi overtaget huset og skal i gang med at male det. Så må man håbe, at det bliver lovligt at bruge nogle spændende farver.

Knud Foldschack

Aftalen betyder, at der nu skal udformes lejekontrakter og lignende for fristadens beboere, og at der på længere sigt skal vedtages en kommunal lokalplan for Christiania. Advokaten advarer mod alt for meget regelrytteri, når aftalen nu skal udmøntes i praksis.

Advarer mod regelrytteri
I stedet bør myndighederne efter hans mening lægge vægt på muligheden for at bevare Christiania som en form for eksperimentarium, hvor der er plads til uregerlighed.

»Nu har vi overtaget huset og skal i gang med at male det. Så må man håbe, at det bliver lovligt at bruge nogle spændende farver.«

LÆS OGSÅHer er christianitternes krav til staten

En anstødssten i Christianias forhold til omverdenen er kriminaliteten i og omkring Christiania.

Dén er, mener Knud Foldschack, ikke et problem, fristadens beboere skal hænge på.

»Det er ikke Christiania som fællesskab, der skal forholde sig til kriminaliteten«, siger han og tilføjer, at det er en opgave for hele samfundet og politiet at få hånd om problemet.

Tag med på rundvisning på Christiania

Annonce
Annonce
Annoncer
Politik
25. maj. KL. 23.00

Skattelettelse på 4.100 kroner til folk i arbejde

Krumtappen i regeringens skattereform bliver en klækkelig bonus for at være i arbejde. Samlet pris: godt 9 mia. kr.

Copenhagen marathon
25. maj. KL. 23.34
LØGNHALS. Løberen skal tage meldingerne fra sit ur med et gran salt. - Foto: DITTE VALENTE

GPS-ekspert: Så meget lyver dit løbe-ur

Løbere stoler ofte blindt på deres gps-ur. Dårlig ide, siger ekspert.

Bagsiden
25. maj. KL. 22.00
Lånt. 141 genstande tilhørende staten blev afleveret retur. - Foto: HOLM MAGNUS

De gode historier gjorde frit lejde aktion værdifuld

Gasmasker, hospitalstøj og sølvtøj. Danskerne afleverede offentlig ejendom retur.

Annoncer
Annoncer

Det sker
Intergalaktisk. Med 'Men in Black 3' har Rick Baker fået mulighed for at udleve endnu en af sine drengedrømme - at lave retrorumvæsener. - Foto: Wilson Webb
24. maj. KL. 19.59

Abemand har lavet 105 rumvæsener til 'Men in Black 3'

ibyen anbefaler

restaurant & cafe