Annonce
Annonce
Annonce
Danmark 16. feb. 2006 KL. 09.43

Udlændinge strømmer til Danmark for at arbejde

Der er en stigning i opholdstilladelser til udlændinge, der kommer til Danmark for at arbejde eller studere. Samtidig er antallet af flygtninge i Danmark faldet markant.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print
Aldrig har så mange udlændinge fået opholdstilladelse i Danmark for at arbejde eller studere.

Sidste år indløste 39.729 udlændinge billet til Danmark, viser tal fra Udlændingestyrelsen og Danmarks Statistik. Det skriver Morgenavisen Jyllands-Posten.

Fald i flygtningeantal
Bag tallene ligger et boom i antallet af opholdstilladelser til udlændinge, der vil studere eller arbejde i Danmark. På blot fem år er antallet af opholdstilladelser til studier og job fordoblet.

Samtidig er VK-regeringens stramme udlændingepolitik slået markant igennem. Antallet af opholdstilladelser til flygtninge og familiesammenførte er styrtdykket fra samlet 17.213 i 2001 til 4.676 sidste år.

Tallene dokumenterer, at Danmark er et åbent land, mener Venstres Eyvind Vesselbo, medlem af Folketingets Udvalg for Udlændinge og Integration:

Skyldes regeringens udlændingepolitik
»Det punkterer myten om, at Danmark er et lukket land, som både herboende og folk i udlandet har forsøgt at fremmane«, siger han.

Eyvind Vesselbo tilskriver udviklingen, at regeringen har vendt udlændingepolitikken, så tilstrømningen til Danmark i høj grad udgøres af udlændinge, der vil gøre en aktiv indsats frem for passiv forsørgelse.

Han mener, at der i årene fremover er brug for endnu flere udlændinge, som vil bidrage aktivt til samfundet.

DI: Vi er afhængige af indvandring
Dansk Industri (DI) og Dansk Metal er helt enige og ønsker en markant øget indvandring af højtuddannet arbejdskraft.

»En ingeniør hiver hurtigt fem faglærte med sig. Vi er dybt afhængige af højtuddannede til at sikre både faglærte og ufaglærte arbejdspladser i Danmark«, siger økonom i Dansk Metal, Michael Bay Hansen.

nyheder@pol.dk