Annonce
Annonce

Mest læste

Danmark 19. dec. 2011 KL. 13.11

Hver fjerde kræftpatient oplever fejl

Ventetid, fejl og utryghed er blot nogle af de kritiske meldinger fra danske kræftpatienter i ny undersøgelse.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Selvom det går fremad med kræftbehandlingen herhjemme, så er der lang vej endnu.

Hver fjerde kræftpatient har oplevet fejl på sygehusene i forbindelse med behandlingen for deres sygdom. Og hver femte fik ikke mulighed for en opfølgende samtale med personalet om, hvad der gik galt.

Over en fjerdedel nævner selv, at fejl hyppigst er sket i forbindelse med operationen. Ofte i form af komplikationer, som de ikke på forhånd var orienteret om såsom impotens.

Det fremgår af Kræftens Bekæmpelses første store landsdækkende Barometerundersøgelse, hvor godt 4300 kræftpatienter har svaret på over 100 detaljerede spørgsmål om deres oplevelser under forløbet fra første symptom til behandling.

Lang ventetid
De 4300 kræftpatienter peger på mange andre ømme punkter i sundhedssystemet. Ifølge halvdelen af dem gik der 78 dage eller mere, fra de selv mærkede første symptom, til behandling blev igangsat.

LÆS OGSÅ Hver fjerde kræftpatient venter for længe på behandling

25 procent af patienterne har oplyst, at der gik omkring et halvt år eller endnu længere.

Mange angiver at have oplevet manglende lydhørhed hos deres egen læge, og 16 procent synes, at ventetiden til undersøgelse hos den praktiserende speciallæge har været for lang.

Flest positive oplevelser
Undersøgelsen viser også, at de positive oplevelser er i overvægt.

Men de kritiske røster fortæller også om svigt på væsentlige områder lige fra manglende lydhørhed hos de praktiserende læger til håndteringen af de mange fejl og den psykisk belastende diagnosesamtale, der oftest foregår på sygehuset.

Knapt hver tredje patient var således ikke blevet opfordret til at tage en pårørende med til diagnosesamtalen. Mere end halvdelen af patienterne havde aldrig mødt den læge, der overbragte den alvorlige besked.

Barometerundersøgelsen fra Kræftens Bekæmpelse er den hidtil mest omfattende af sin art og vil fremover blive lavet med jævne mellemrum.

FACEBOOKBliv ven med Politiken

ritzau

Annonce
Annonce
Annoncer
Politik
25. maj. KL. 23.00

Skattelettelse på 4.100 kroner til folk i arbejde

Krumtappen i regeringens skattereform bliver en klækkelig bonus for at være i arbejde. Samlet pris: godt 9 mia. kr.

Copenhagen marathon
25. maj. KL. 23.34
LØGNHALS. Løberen skal tage meldingerne fra sit ur med et gran salt. - Foto: DITTE VALENTE

GPS-ekspert: Så meget lyver dit løbe-ur

Løbere stoler ofte blindt på deres gps-ur. Dårlig ide, siger ekspert.

Bagsiden
25. maj. KL. 22.00
Lånt. 141 genstande tilhørende staten blev afleveret retur. - Foto: HOLM MAGNUS

De gode historier gjorde frit lejde aktion værdifuld

Gasmasker, hospitalstøj og sølvtøj. Danskerne afleverede offentlig ejendom retur.

Annoncer
Annoncer

Det sker
Intergalaktisk. Med 'Men in Black 3' har Rick Baker fået mulighed for at udleve endnu en af sine drengedrømme - at lave retrorumvæsener. - Foto: Wilson Webb
24. maj. KL. 19.59

Abemand har lavet 105 rumvæsener til 'Men in Black 3'

ibyen anbefaler

restaurant & cafe