Annonce
Danmark 19. dec. 2011 KL. 13.20

Anklagere kræver livstid til Amagermanden

Vil have MLH i fængsel på livstid for to drab og flere voldtægter

Annonce

Mest læste

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Her taler vi om to drab, flere voldtægter og et forsøg på brandstiftelse, så påstanden må være fængsel på livstid

Anne Birgitte Stürup, anklager

Anklagemyndigheden forlanger Amagermanden MLH idømt fængsel på livstid.

Anklagerne i sagen, Marie Tullin og Anne Birgitte Stürup, er i gang med at procedere på straffens længde efter at, MLH tidligere i dag blev kendt skyldig i to drab og seksuelle overgreb på seks andre kvinder.

Amagermanden, der hele tiden har nægtet sig skyldig, blev fældet på baggrund af tekniske beviser og vidneudsagn.

Kun i et enkelt forhold gik han fri; et seksuelt overfald fra 2007 i Vangede på en 47-årig kvinde.

LÆS OGSÅAmagermand skyldig i drab og voldtægter

I de øvrige forhold fandt de tre juridiske dommere og seks nævninge beviserne stærke nok til at kende ham skyldig.

Det drejer sig blandt andet om et drab på en ældre dame i Valby helt tilbage i 1987 samt drabet på en 40-årig skolelærer i Fasanskoven på Amager i 1990.

Forsvarer vil have tid på
Begge sager var forlængst blevet henlagt af politiet indtil en voldtægt af en 17-årig pige i september sidste år på Amager førte efterforskerne på sporet af den 46-årige MLH.

Flere uopklarede voldtægter kom hurtigt ind under efterforskernes radar sammen med de to gamle drabssager.

Og efter måneders intens efterforskning blev der rejst tiltale mod MLH for de to drab og seksuelle overgreb mod syv andre kvinder.

LÆS OGSÅDommere og nævninge rørende enige om Amagermandens skyld

Anklager Anne Birgitte Stürup refererede i sin procedure blandt andet til drabet på Maria Møller Christensen nytårsnat i 2010 i Herning. Her blev gerningsmanden senere idømt 16 års fængsel.

»Her taler vi om to drab, flere voldtægter og et forsøg på brandstiftelse, så påstanden må være fængsel på livstid«, siger Anne Birgitte Stürup

LÆS OGSÅAmagermanden tog sin dom med ro

Mens anklagerne altså kræver Amagermanden sat bag lås og slå resten af livet, mener hans forsvarer, Jakob Lund Poulsen, at MLH bør idømmes en tidsbestemt straf.

Den kan maksmialt blive på 16 års fængsel, mens en livstidsstraf i praksis betyder, at den dømte tidligst efter 12 år kan søge om prøveløsladelse.

FACEBOOKBliv ven med Politiken

Annonce
Annonce
Annoncer
Politik
25. maj. KL. 23.00

Skattelettelse på 4.100 kroner til folk i arbejde

Krumtappen i regeringens skattereform bliver en klækkelig bonus for at være i arbejde. Samlet pris: godt 9 mia. kr.

Copenhagen marathon
25. maj. KL. 23.34
LØGNHALS. Løberen skal tage meldingerne fra sit ur med et gran salt. - Foto: DITTE VALENTE

GPS-ekspert: Så meget lyver dit løbe-ur

Løbere stoler ofte blindt på deres gps-ur. Dårlig ide, siger ekspert.

Bagsiden
25. maj. KL. 22.00
Lånt. 141 genstande tilhørende staten blev afleveret retur. - Foto: HOLM MAGNUS

De gode historier gjorde frit lejde aktion værdifuld

Gasmasker, hospitalstøj og sølvtøj. Danskerne afleverede offentlig ejendom retur.

Annoncer
Annoncer

Det sker
Intergalaktisk. Med 'Men in Black 3' har Rick Baker fået mulighed for at udleve endnu en af sine drengedrømme - at lave retrorumvæsener. - Foto: Wilson Webb
24. maj. KL. 19.59

Abemand har lavet 105 rumvæsener til 'Men in Black 3'

ibyen anbefaler

restaurant & cafe