Annonce
Annonce

Mest læste

Danmark 29. jan. 2012 KL. 10.24

42-årig skød hestemaleri i stykker med oversavet jagtgevær

Lørdag aften blev der affyret to skud i Allerup Forsamlingshus.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

En mand på 42 år fra Allerup ved Odense risikerer en fængselsdom på op til et år, efter at han lørdag aften affyrede to skud med et oversavet jagtgevær inde i Allerup Forsamlingshus.

Selv om der var et større antal jægere til stede i lokalet, kom ingen noget til. Det gjorde derimod et maleri af en hest, som hang på endevæggen.

Fremstilles i grundlovsforhør i dag
Den 42-årige har ikke jagttegn og havde kun deltaget i den forudgående jagt som traktorchauffør for jægerne. Søndag formiddag bliver han fremstillet i et grundlovsforhør, sigtet for ulovlig våbenbesiddelse, oplyser vagtchefen hos Fyns Politi, Jesper Pedersen.

»Et oversavet jagtgevær er et meget farligt våben, som man ikke må besidde under nogen omstændigheder. At han affyrer det indendørs er naturligvis en skærpende omstændighed«, siger Jesper Pedersen.

Under middagen, hvor der var rigeligt med våde varer, jokede nogen af jægerne med, om de ikke skulle tage og skyde hesten på maleriet. Den 42-årige tog tilsyneladende spøgen alvorligt.

Skuddene ødelægger den gode stemning
Han forlader festen og vender et øjeblik senere tilbage med en jordemortaske.

»Så stiller han sig op og råber ud i lokalet: Skal jeg skyde hesten? Selskabet griner, og råber ja. Det gentager sig nogle gange, og så tager han et oversavet jagtgevær op ad tasken og skyder hesten to gange«, fortæller Jesper Pedersen.

Skuddene ødelægger den gode stemning og udløser et større skænderi, som får den 42-årige til at forlade festen. Kort efter bliver han anholdt af politiet.

FACEBOOKBliv ven med Politiken

ritzau

Annonce
Annonce
Annoncer
Politik
25. maj. KL. 23.00

Skattelettelse på 4.100 kroner til folk i arbejde

Krumtappen i regeringens skattereform bliver en klækkelig bonus for at være i arbejde. Samlet pris: godt 9 mia. kr.

Copenhagen marathon
25. maj. KL. 23.34
LØGNHALS. Løberen skal tage meldingerne fra sit ur med et gran salt. - Foto: DITTE VALENTE

GPS-ekspert: Så meget lyver dit løbe-ur

Løbere stoler ofte blindt på deres gps-ur. Dårlig ide, siger ekspert.

Bagsiden
25. maj. KL. 22.00
Lånt. 141 genstande tilhørende staten blev afleveret retur. - Foto: HOLM MAGNUS

De gode historier gjorde frit lejde aktion værdifuld

Gasmasker, hospitalstøj og sølvtøj. Danskerne afleverede offentlig ejendom retur.

Annoncer
Annoncer

Det sker
Intergalaktisk. Med 'Men in Black 3' har Rick Baker fået mulighed for at udleve endnu en af sine drengedrømme - at lave retrorumvæsener. - Foto: Wilson Webb
24. maj. KL. 19.59

Abemand har lavet 105 rumvæsener til 'Men in Black 3'

ibyen anbefaler

restaurant & cafe