Coldframe i cedertræ
Dyrk i dit drivhus - også på altanen eller terassen ! Cedertræ er en fuldstændig vedligeholdelsesfri træsort, der får en smuk grå patina henover årene, og udover det så dufter cedertræ fantastisk og giver varme til omgivelserne.
Pluspris 4495 kr.
Alm. pris 4995 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 150 kr.
Alm. pris 180 kr
|
|
Pluspris 1395 kr.
Alm. pris 1680 kr
|
|
Pluspris 500 kr.
Alm. pris 600 kr
|
|





Kriminaliteten sender spejdere ud af Malmø
DRABSBØLGE. Politiet i Malmø på gerningsstedet for et af de skyderier, der har rystet den sydsvenske by. - Foto: STIG ?KE J?NSSON / SCANPIX / (Arkiv)/AP
KFUM-spejderne flytter landsmøde på grund af utryghed i Malmø. Borgmester betegner situationen i byen som krigslignende.
Seneste Nyt
Mest læste
I går
Seneste uge
I dag
I går
Seneste uge
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:»Det er jo næsten en krig mellem banderne«.
Sådan beskriver Malmøs socialdemokratiske borgmester Ilmar Reepalu forholdene i Sveriges tredjestørste by.
Talrige skyderier og drab har udløst betydelig utryghed ved at opholde sig i byen. Senest har landets KFUM-spejdere flyttet et landsmøde til Ystad på grund af nervøsitet ved at sende sine medlemmer til Malmø.
»Der var en generel uro, en følelse af, at dér skulle vi ikke være. Der var ikke særligt morsomt i området. Der er en følelse af utryghed«, siger en repræsentant fra spejderbevægelsen, Lucas Lennartsson, til Skånskan.
LÆS OGSÅMalmø bæver efter serie af skuddrab
»Jeg føler afmagt over, at det her bliver ved. Nu har vi den størst mulige politiindsats i Malmø. Vi sætter maksimale ressourcer ind for at skabe et trygt samfund. Samtidig bliver nogen skudt i byen«, siger Ilmar Reepalu.
»De kriminelle organisationer demonstrerer, at de har deres eget parallelsamfund. De likviderer dem, de vil likvidere. Er de utilfredse med, at politiet har grebet ind, markerer de det ved at sprænge politistationen«, mener han ifølge Sydsvenskan med henvisning til et angreb onsdag aften på politistationen i Fosie.
Det skete blot en time efter det seneste skuddrab i byen, der er ramt af en bølge af meget voldsom kriminalitet. Otte mennesker er blevet slået ihjel i løbet af det seneste år.
Justitsminister venter årelang indsats
Problemerne har fået den borgerlige justitsminister, Beatrice Ask, til at sende alt disponibelt politi til Malmø. Hun regner med, at den massive indsats mod kriminaliteten i byen vil være langvarig.
»Fokus på Malmø er meget vigtigt lige nu. Ikke blot i uger og måneder, men år«, erklærer hun om Operation Alfred, som den særlige politiindsats for at nedkæmpe byens kriminelle bander er døbt.
De seneste kriminalitetstal fra Sverige afslører, at skydevåben bruges tre gange så hyppigt i Malmø som i Stockholm. Sidste år var der 13 tilfælde af våbenbrug pr. 100.000 indbyggere i Malmø.
Til sammenligning var der fire i Stockholm og seks i Gøteborg.
LÆS OGSÅForfatter: Malmø er fyldt med gangstere
Byens myndigheder efterlyser mere opbakning fra borgerne og fra politikerne i indsatsen for at få bekæmpet bandeuvæsenet.
»Vi behøver helt klart hjælp fra almenheden. Samtidigt må vi lave bedre systemer for at hjælpe både vidner og de mennesker, der vil forlade de kriminelle miljøer«, siger Malin Martelius til Sydsvenskan.
Hun arbejder med Malmøs bestræbelser på at øge tryghed og sikkerhed i byen.
Byens ry og rygte lider
Omverdenens opfattelse af den sydsvenske by bekymrer politikerne. Region Skåne har fået en varemærkeekspert til at undersøge, hvad de mange skyderier betyder for opfattelsen af Malmø.
Han advarer om, at det positive syn på byen er faldet siden 2007.
LÆS ARTIKELMalmø er Sveriges mest morderiske by
Han peger på, at en googlesøgning på ordene Malmø og skyderier, så giver det 4,4 millioner henvisninger.
»Det er mange brikker af puslespillet omkring Malmø, der slås i stykker«, konkluderer Håkansson.
LÆS OGSÅKriminalchef i Malmø: Jeg har aldrig været med til noget lignende
Politiet forsøger med flere midler at bremse forbrydervældet. 200 mand - 70 af dem er lånt hos andre politikredse - efterforsker de mange drab i byen.
Samtidig har politiet sendt 25 gående patruljer af betjente på gaderne.
»De patruljer, vi har ude over hele byen, er en vigtigt del af det at få folk i tale«, siger Henrik Stiernblad fra Malmøs Politi.
Det er - vurderer han - et middel til at skabe tryghed og komme tvivlere, der er ængstelige ved at videregive informationer, i møde.
Politichef vil have indført vidnebelønning
Den svenske rigspolitichef Klas Friberg ønsker flere muligheder for at gøre noget. Han efterlyser et system med kronvidner, der kan få løfte om strafnedsættelse, hvis de går med til at vidne mod andre.
Justitsministeren har slået fast, at regeringen er rede til lovændringer i det omfang, det er nødvendigt.
Imidlertid har politiet lidt nederlag i ønsket om at få lov at etablere videoovervågning af en gade i Sevedkvarteret. Kameraerne må kun være tændt mellem 18 og 24, kræver regionen.
LÆS MEREKriminalitet standser postbude i Malmø-område
Den mener, at overvågning uden for det tidsrum vil være et overgreb i borgernes integritet.
»Kriminaliteten i Rasmusgaden er størst mellem klokken 18 og 24«, hedder det i regionens afslag til mere overvågning i kvarteret.
FACEBOOKBliv ven med Politiken
Skattelettelse på 4.100 kroner til folk i arbejde
Krumtappen i regeringens skattereform bliver en klækkelig bonus for at være i arbejde. Samlet pris: godt 9 mia. kr.
Kendt journalist og Stasi-jæger mistænkes for at være storspionen, alle leder efter
Sultestrejkende iranere forlader Stefanskirken på tirsdag
GPS-ekspert: Så meget lyver dit løbe-ur
Løbere stoler ofte blindt på deres gps-ur. Dårlig ide, siger ekspert.
Islamist og militærmand ligner vindere i Egypten
Kristian Leth: Hvor er det typisk brokke-Danmark. Brokke, brokke, brokke
De gode historier gjorde frit lejde aktion værdifuld
Gasmasker, hospitalstøj og sølvtøj. Danskerne afleverede offentlig ejendom retur.
Mindst 50 er dræbt i den syriske by Houla
Det var en rigtig massakre, siger syrisk observatørgruppe efter granatbeskydning af byen Houla.
Danske håndboldkvinder vinder OL-nøglekamp
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Tophistorier Danmark
Seneste Danmark
Seneste TV Danmark
23. maj. KL. 16.16 TV Se de sultestrejkende iranere blive budt velkommen i Stefanskirken
20. maj. KL. 07.34 Istedgade overgi'r sig aldrig
15. maj. KL. 15.48 TV Marinearkæologer undersøger skibsvrag i Femern Bælt
13. maj. KL. 15.29 TV Se højhusene i Rødovre blive jævnet med jorden
11. maj. KL. 13.37 TV Sådan kan det nye Rødovre komme til at se ud
maj
maj
maj
maj
Abemand har lavet 105 rumvæsener til 'Men in Black 3'
ibyen anbefaler
restaurant & cafe
GPS-ekspert: Så meget lyver dit løbe-ur
Gedekølle med citron og persille
9 meter høj Lundin-statue rejses i ny morderpark
Modetips