Annonce
Annonce

Mest læste

Danmark 7. feb. 2012 KL. 13.10

TV 2 og Kræftens Bekæmpelse går sammen om indsamlingsshow

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

'Knæk cancer' bliver et årligt tilbagevendende indsamlingsshow på TV 2.

Hyppigste kræftformer

33.000 danskere får hvert år kræft. Omkring 15.000 danskere dør af kræft hvert år, det svarer til flere end 40 danskere om dagen. De hyppigste kræftformer er brystkræft, lungekræft, prostatakræft og tarmkræft.

'Knæk cancer' er navnet på et nyt indsamlingsshow, som går i luften på TV 2 til efteråret.

Showet er et samarbejde mellem Kræftens Bekæmpelse og TV 2, og det er planen, at det bliver et årligt tilbagevendende indsamlingsshow.

33.000 danskere får hvert år konstateret kræft og omkring 15.000 danskere dør. Showet vil sætte fokus på den hyppige dødsårsag i Danmark.

Kræftens Bekæmpelse ser frem til et tæt samarbejde med TV 2:

»Kræft er desværre en meget udbredt sygdom, som alle familier stifter bekendtskab med. Dermed er kampen mod kræft en sag, som alle danskere kan identificere sig med - og en kamp, som vi kan se, at de fleste gerne deltager i«, siger Kræftens Bekæmpelses direktør, Leif Vestergaard Pedersen.

Indsamlingsshowet kommer blandt andet til at byde på oplysende indslag og bidrag fra kendte kunstnere.

Annonce
Annonce
Annoncer
Politik
25. maj. KL. 23.00

Skattelettelse på 4.100 kroner til folk i arbejde

Krumtappen i regeringens skattereform bliver en klækkelig bonus for at være i arbejde. Samlet pris: godt 9 mia. kr.

Copenhagen marathon
25. maj. KL. 23.34
LØGNHALS. Løberen skal tage meldingerne fra sit ur med et gran salt. - Foto: DITTE VALENTE

GPS-ekspert: Så meget lyver dit løbe-ur

Løbere stoler ofte blindt på deres gps-ur. Dårlig ide, siger ekspert.

Bagsiden
25. maj. KL. 22.00
Lånt. 141 genstande tilhørende staten blev afleveret retur. - Foto: HOLM MAGNUS

De gode historier gjorde frit lejde aktion værdifuld

Gasmasker, hospitalstøj og sølvtøj. Danskerne afleverede offentlig ejendom retur.

Annoncer
Annoncer

Det sker
Intergalaktisk. Med 'Men in Black 3' har Rick Baker fået mulighed for at udleve endnu en af sine drengedrømme - at lave retrorumvæsener. - Foto: Wilson Webb
24. maj. KL. 19.59

Abemand har lavet 105 rumvæsener til 'Men in Black 3'

ibyen anbefaler

restaurant & cafe