Annonce
Annonce
Annonce
Danmark 17. apr. 2012 KL. 18.42

19-årig kvindelig spritbilist skal i fængsel

Ung kvinde dømt for uagtsomt manddrab - kørte mor til avisbud ihjel.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Et år og tre måneder.

Sådan lyder dommen ved Retten i Aalborg i sagen om en 19-årig kvindelig spritbilist, der påkørte og dræbte en 54-årig kvinde 19. februar.

Ulykken skete, da den 54-årige mor i de tidlige morgentimer en søndag morgen hjalp sin søn med at dele aviser ud på en rute i Aars i det vestlige Himmerland.

LÆS MERESpritbilist slår kvinde ihjel på avisrute

Forsvarsadvokaten udtalte kort efter ulykken, at den unge kvinde var for sårbar til en midlertidig fængsling, men Landsretten stadfæstede alligevel dommen om to ugers varetægtsfængsling.

Og nu har retten takseret hendes forbrydelse til fængsel i et år og tre måneder. Derudover er hun fradømt kørekortet i fem år, skriver Ritzau.

LÆS MEREForsvarer om ung spritbilist: Hun er for chokeret til fængsel

Dengang fortalte vagtchefen hos Nordjyllands Politi, at kvindens promille var 1,9, og at hun havde kørt spirituskørsel dagen før.

FACEBOOKBliv ven med Politiken