Annonce
Annonce
SektionerMedier |
Aktuelle temaer
Satire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Annonce
Bordfolk, æggebæger
Med kollektionen 'Bordfolk' har Lucie Kaas givet nyt liv til de dansk designede æggebægere, der prydede morgenbordene 60'erne og 70'erne.
Pluspris 85 kr.
Alm. pris 100 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 5600 kr.
Alm. pris 6200 kr
|
|
Pluspris 1145 kr.
Alm. pris 1350 kr
|
|
Pluspris 99 kr.
Alm. pris 129 kr
|
|
Pluspris 219 kr.
Alm. pris 259 kr
|





Byggematadors straffesag skal gå om
Ommer. Sagen mod Kurt Thorsen skal gå om igen, fordi en dommer var inhabil, da byggematadoren blev idømt fem års fængsel. - Foto: JENS DRESLING (arkiv)
Østre Landsret har ophævet en dom på fem års fængsel, som byggematadoren Kurt Thorsen fik i Københavns Byret. Det betyder, at sagen skal gå om.
Seneste Nyt
Navne
Mest læste
I dag
I går
Seneste uge
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Sagen om byggematadoren Kurt Thorsen, der sidste år blev dømt til fem års fængsel, skal gå om.
Årsagen er, at Kurt Thorsens forsvarer har påpeget, at en af domsmændene i sagen vurderes til at være inhabil.
Den påstand har Østre Landsret givet forsvareren og Kurt Thorsen medhold i, og sagen bliver derfor sendt tilbage til Københavns Byret.
57-årige Kurt Thorsen, der også tidligere har været fængslet, blev sidste år dømt til fem års fængsel for groft skattesvig. Heraf var de tre år en reststraf for Kurt Thorsens tidligere dom i den såkaldte PFA-sag.
Dømt til seks års fængsel
Den dom modtog Thorsen i 2002 i Østre Landsret, hvor han blev idømt seks års fængsel for bedrageri og dokumentfalsk for 3,7 milliarder kroner i PFA-sagen, som den blev kaldt.
Kort om sagen
Thorsen blev løsladt i januar 2006 og nægter til dato sin skyld i sagen.
Sidste års sag mod Kurt Thorsen startede i byretten i marts, hvor han stod tiltalt for skattesvig for lidt over 10 millioner kroner.
Landsretten mener, at domsmanden var inhabil, fordi hun var medlem af det civile skattesystem, der har behandlet Kurt Thorsens skatteforhold. Det sår ifølge landsretten tvivl om domsmandens upartiskhed, selvom hun på intet tidspunkt har behandlet Thorsens konkrete sag.
Skaber tvivl om sag
Allerede i byretten var domsmandens hverv som medlem af Skatteankenævnet til diskussion, men hverken Kurt Thorsens forsvarere eller anklagemyndigheden påberåbte sig ifølge dommeren i byretten, at den kvindelige domsmand var inhabil, og at hun skulle udskiftes.
Kurt Thorsen har, siden sagen blev ført i byretten sidste år, skiftet sin mangeårige forsvarer Ebbe Mogensen ud med advokat Lars Henriksen.
Retsformanden og to af de øvrige fem dommere i landsretten er enige i, at hun var inhabil:
»Domsmandens hverv som medlem af Skatteankenævnet er efter vores vurdering egnet til at skabe tvivl om domsmandens fuldstædige upartiskhed«, fremgår det af kendelsen.
DOKUMENTATIONLæs kendelsen her(eksternt link)
Dommerne har imidlertid været delt i sagen, da de tre øvrige dommere var uenige. Det betyder, at der har været stemmelighed, og i den situation, er det et bærende princip i retsplejen, at resultatet skal falde ud til den tiltales fordel.
De tre dommere, der ikke mener, at sagen skal gå om, henviser blandt andet til en tidligere kendelse fra Højesteret i 1999 om en landsdommers medlemskab af Landsskatteretten.
»Da det er uomtvistet, at der ikke i øvrigt foreligger omstændigheder i forhold til den konkrete sag, der er egnet til at rejse tvivl om domsmandens fuldstændige upartiskhed, finder vi ikke grundlag for at ophæve dommen og hjemvise sagen til byretten af denne årsag«, udtaler de.
FACEBOOKBliv ven med Politiken
Se også
Foghs højre hånd skal forklare sig for statsløsekommissionen
Tidligere departementschef er den første, der skal afhøres om myndighedernes behandling af statsløse.
Mange børn dræbt: Tornado jævner hel grundskole med jorden
Nekrolog: Haldor Topsøe tryllebandt både lærde og studerende
Festival inviterer til langbordsmiddage i Københavns gader
Sammen med restaurant Bror tyvstarter Distortion årets københavnermiddage
Forsvundet dansk kvinde er dukket op ud af det blå i Tyskland
39-årig kvinde fra Østjylland forsvandt 9. maj. Nu er hun fundet i Tyskland.
AGF-boss: Vi får travlt med spillerhandler
Live fra læge-klinik: Mand med ondt i ryggen og benet på briksen hos Thomas Gorlén
Politiken.dk følger en dag hos praktiserende læge Thomas Gorlén i Søborg.
Cannes dag 6: Coen-brødrene hylder oversete musikhelte
Derfor tager vi penge for politiken.dk
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Tophistorier Danmark
Seneste Danmark
Kend din kommune
Seneste TV Danmark
19. maj. KL. 03.51 TV Se festen på Rådhuspladsen efter Grand Prix sejr
18. maj. KL. 14.53 TV »Det var voldsomt. Det var meget voldsomt«
18. maj. KL. 14.52 TV Skru tiden tilbage: Voldsomme uroligheder, gadebål og kampklædt politi den 18. maj 1993
18. maj. KL. 12.35 TV Redaktør om 18. maj: Følelsen af afstand mellem folket og politikerne findes endnu
18. maj. KL. 08.37 TV Politiet trækker pistolerne »Skyd efter benene«
Skoleelever teleporterer karse med livsfarlig router-stråling
Mødeforberedelse