Annonce
Annonce
Annonce
Danmark 4. maj. 2012 KL. 10.29 opdateret 4. maj. 2012 KL. 10.52

Svømmende Greenpeace-folk stopper isbryder ved Gedser

Aktivister kæmper for, at isbryder ikke når frem til olieboringer på Arktis

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Oliegiganten Shell skal til sommer lede efter olie på Arktis. Men Greenpeace er bekymret for boringerne, og derfor lægger aktivister fra organisationen Shell hindringer i vejen.

Lige nu ligger en af Shell's isbrydere stille syd for Lolland ud for Gedser, fordi aktivister fra Greenpeace er hoppet i vandet og svømmer foran den 116 meter lange isbryder, Nordica. Det oplyser Greenpeace til Ritzau.

Det er anden gang fredag, at aktivisterne stopper isbryderen. Tidligere i morges stoppede de 14 aktivister fra Danmark, Tyskland, New Zealand og Sverige skibet i tre timer.

»Der er kampe, der er så vigtige, at dagligdagen med lange møder må vige. Kampen for Arktis beskyttelse er sådan en«, siger Mads Flarup Christensen, generalsekretær i Greenpeace, der selv er i vandet.

Søværnet og politiet er til stede i området, men indtil videre er ingen aktivister anholdt.

»Foreløbig holder vi bare øje med, hvad der sker«, siger politiets talskvinde Anne Dorte Hoppe Søe, Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi.

Tredje aktion på fire dage
Med dagens aktion på dansk territorium fortsætter protesterne mod Shell. Isbryderen følges nøje af Greenpeace - og det er nu tredje gang på fire dage, at aktivister aktionerer mod skibet.

Tidligere på ugen - 1. maj - gik 20 aktivister gik om bord på Nordica i Helsinki, Finland. Politiet fjernede det første hold - men et nyt på 22 aktivister kom til to gummibåde og tre kanoer.

LÆS OGSÅPolitiker bønfalder Magtens Korridorer om at droppe Greenpeace-koncert

To dage senere klatrede seks aktivister om bord på skibet ud for Øland i Sverige og blev der i 10 timer, indtil de svenske myndigheder blev tilkaldt.

I Karlskrona blev aktivisterne fjernet af specialstyrker og arresteret, oplyser Greenpeace.

Efter planen vil Shell til sommer bore efter olie i havene Chukchi og Beaufort ud for Alaska.

FACEBOOKBliv ven med Politiken

ritzau