Annonce
Annonce
Annonce
Danmark 11. maj. 2012 KL. 11.51

Bupl ærgrer sig over vuggestue-debat

Bupl har længe undret sig over forskers 40.000 spørgeskemaer.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Allerede da debatten om vuggestuebørns trivsel brød ud for små to uger siden, undrede formand for pædagogernes fagforening Bupl sig over antallet af spørgeskemaer.

Bupl havde sammen med ph.d-stipendiat, Ole Henrik Hansen, lavet en undersøgelse, hvor der var sendt skemaer ud til omkring 5.000 personer, der arbejder i vuggestuer.

Men i medierne byggede Ole Henrik Hansen tilsyneladende sin hårde kritik af de danske vuggestuer på blandt andet 40.000 spørgeskemaer.

I dag skriver Information så historien om, at der reelt var omkring 1.400, der svarede på skemaerne, og at omkring 400 af dem arbejdede i vuggestuer.

Kunne ikke få klar melding
Hvorfor gik I ikke ud med det før?

»Jeg har undret mig over det fra begyndelsen, men har ikke kunnet få en klar melding fra Ole Henrik Hansen. Han talte om, at medierne havde misforstået, men affejede det ellers«, siger Henning Pedersen, som er formand for Bupl.

LÆS OGSÅVuggestueforsker: Jeg har ikke snydt

Han troede derfor, at der var tale om en yderligere undersøgelse ud over den, hans fagforbund havde været med til at gennemføre.

Men forbundets fagblad påviste, at der var tale om den samme undersøgelse, og samtidig ringede Information og DR-programmet Detektor sig om sagen.

LÆS OGSÅOphedet debat om vuggestuer bygger på forkerte tal

»Og så gik vi ud med det, vi vidste, og så må de vurdere, hvordan sammenhængen er«, siger Henning Pedersen.

Debat kom skævt fra start
Han ærgrer sig over de seneste to ugers debat.

»Den kom helt skævt fra start. De udsagn, der kom om, at vuggestuer burde lukkes (fra Ole Henrik Hansen red.) var useriøse og usaglige«, siger han og peger på, at hans medlemmer har følt sig stigmatiseret, og at sagen har skygget for en saglig debat om, hvordan man sikrer kvaliteten af de danske vuggestuer.

LÆS OGSÅForældre: Kritisk forsker peger på rigtig tendens i vuggestuer

»Jeg håber, vi nu kan starte debatten forfra«, siger Henning Pedersen.

FACEBOOKBliv ven med Politiken