Annonce
Annonce
SektionerMedier |
Aktuelle temaer
Satire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Annonce
Bordfolk, æggebæger
Med kollektionen 'Bordfolk' har Lucie Kaas givet nyt liv til de dansk designede æggebægere, der prydede morgenbordene 60'erne og 70'erne.
Pluspris 85 kr.
Alm. pris 100 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 679 kr.
Alm. pris 799 kr
|
|
Pluspris 1145 kr.
Alm. pris 1350 kr
|
|
Pluspris 99 kr.
Alm. pris 129 kr
|
|
Pluspris 219 kr.
Alm. pris 259 kr
|





Hver fjerde unge mand har kun gået i folkeskole
Massivt fokus på uddannelse til flere unge har ikke hjulpet de seneste ti år.
Seneste Nyt
Navne
Mest læste
I dag
I går
Seneste uge
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Færdig med folkeskolen og ud som ufaglært eller arbejdsløs.
Knap hver fjerde ung mand mellem 16 og 29 år har kun folkeskolens afgangsprøve og er ikke i gang med en uddannelse. Det viser helt nye tal fra Danmarks Statistik. Tallene bliver offentliggjort i dag i Arbejderbevægelsens Erhvervsråds årlige publikation ’Økonomiske Tendenser’.
Forskerne er bekymrede over udviklingen. I forhold til for ti år siden er det nemlig gået den gale vej. I januar 2001 havde 21,8 procent af de unge mænd folkeskolen som eneste uddannelse – i januar 2011 var andelen 23,5 procent.
»Det har ikke ændret sig i positiv retning på trods af, at der har været ekstremt meget fokus på, at flere skulle have en uddannelse. Det er overraskende, at tallet stadig er så højt«, siger Ulla Højmark Jensen, som forsker i unges uddannelsesvalg ved Aarhus Universitet, DPU.
»Det er dybt alvorligt og en fiasko for den enkelte unge og for samfundet«.
Et stort problem
Også forskningsleder ved Center for Ungdomsforskning, Noemi Katznelson, ser på tallene med bekymring.
»Det er et kæmpe problem, fordi risikoen for, at de unge ikke kommer til at få et fast arbejde, er alt for stor«, siger hun.
Direktør for Arbejderbevægelsens Erhvervsråd, Lars Andersen, kalder ligefrem 00’erne for »et spildt årti«.
»I 1990’erne var der flere og flere unge, der fik en uddannelse, og det har vi ikke set i 00’erne. Det er helt galt, fordi der bliver færre ufaglærte job. Politikerne har ikke taget det tilstrækkeligt alvorligt at skaffe nok praktikpladser«, siger han.
Han henviser til, at erhvervsuddannelserne er blevet mindre populære, fordi de unge ikke kan være sikre på at få en praktikplads og gøre uddannelsen færdig. I øjeblikket mangler 9.400 unge en praktikplads.
Derfor havde regeringen lovet, at trepartsforhandlingerne skulle være med til at sikre en praktikpladsgaranti. Men i fredags brød forhandlingerne som bekendt sammen. Sammenbrud eller ej, praktikpladserne skal findes, understreger Lars Andersen. Børne- og undervisningsminister Christine Antorini (S) kalder de nye tal »et kæmpe stort problem«.
»Vi ved, at de, der kun har folkeskolen, har langt større risiko for at ryge ud af arbejdsmarkedet«, siger hun og understreger, at regeringen ikke har opgivet planen om en praktikpladsgaranti.
Se også
Sporene fra brutalt drab i Virum er blevet kolde
Politiet håber, at kvindemorder atter begår en forbrydelse et eller andet sted i Europa. En anholdelse kan afsløre ham.
Anders Fogh: Birthe Rønns minister-exit var skæbnens ironi
Myndigheder nedjusterer antallet af dræbte i tornado
24 er indtil videre fundet dræbt i forstad til Oklahoma City.
DR har fundet næste års grandprix-boss
Det bliver den 47-årige producer Pernille Gaardbo, som stå for Danmarks grandprix-værtskab.
Live fra lægeklinik: Thomas Gorlén havde 32 patienter i konsultationen i dag
Borgerlige vil rulle dagpengeaftale tilbage efter valget
Comeback efter kræftsygdom: Michael Douglas måtte knibe en tåre i Cannes
Den 69-årige stjerne måtte stoppe sin talestrøm foran den internationale presse.
Halvvejs færdig: Nu flytter byggepladsen ved Nørreport
Eksperter: Brøndby skal holde på de bedste og købe mere erfaring
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Tophistorier Danmark
Seneste Danmark
Kend din kommune
Seneste TV Danmark
19. maj. KL. 03.51 TV Se festen på Rådhuspladsen efter Grand Prix sejr
18. maj. KL. 14.53 TV »Det var voldsomt. Det var meget voldsomt«
18. maj. KL. 14.52 TV Skru tiden tilbage: Voldsomme uroligheder, gadebål og kampklædt politi den 18. maj 1993
18. maj. KL. 12.35 TV Redaktør om 18. maj: Følelsen af afstand mellem folket og politikerne findes endnu
18. maj. KL. 08.37 TV Politiet trækker pistolerne »Skyd efter benene«
Zuckerberg har købt Helle Thorning-Schmidt
McDonaldskurven