Annonce
Annonce
SektionerMedier |
Aktuelle temaer
Satire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Annonce
Bordfolk, æggebæger
Med kollektionen 'Bordfolk' har Lucie Kaas givet nyt liv til de dansk designede æggebægere, der prydede morgenbordene 60'erne og 70'erne.
Pluspris 85 kr.
Alm. pris 100 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 679 kr.
Alm. pris 799 kr
|
|
Pluspris 1145 kr.
Alm. pris 1350 kr
|
|
Pluspris 99 kr.
Alm. pris 129 kr
|
|
Pluspris 219 kr.
Alm. pris 259 kr
|





På ti år blev studenten til en mand efter et lærerjob
Korthåret. Studenten er blevet en mand med en uddannelse og et andet syn på hverdagen og hans forhold til musikken. - Foto: JOACHIM ADRIAN
I dag er Henrik Marseen mindre langhåret og mere realistisk.
Seneste Nyt
Navne
Mest læste
I dag
I går
Seneste uge
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Dengang, hvor Henrik Marseen gik i gymnasiet, drømte han om at blive rockstjerne.
Han havde langt hår, spillede til rockcafeerne på gymnasiet foran 400 mennesker på Greve Gymnasium og blev interviewet af Politiken da han fik hue på hovedet efter sin sidste engelsk-eksamen.
»Jeg var helvedes glad for, at I netop valgte at interviewe mig om min engelsk-eksamen, hvor jeg fik 11. Så blev det den karakter, der stod i avisen«, siger han, da vi møder ham ti år efter studenterfesten.
»Selv om - jeg synes stadig, jeg burde have fået 13«, tilføjer han.
Musikerspire.
Dengang i 2002 ville Henrik Marseen gerne være rockstjerne. Arkivfoto: Martin Lehmann
En drøm der brast
I dag er det lange hår skiftet ud med en kortere model. Efter ti år med forskelligt ufaglært arbejde samt fire års studier på Blaagaards Seminarium er dagligdagen et lærerjob på Kirsebærskolen i Valby. Det er 31 timer ugentligt med løntilskud, så Henrik Marseen søger løbende efter en fast stilling også, fortæller han.
Han bor alene i en toværelses lejlighed i Sydhavnen, omgivet af guitarer og LP’er på væggen. For musikken fylder stadig meget, siger han.
»Rockstjernedrømmen gik så ikke i opfyldelse. Men jeg spiller stadig musik og vil altid spille musik. Jeg synes bare aldrig verden har taget så meget imod det. Jeg har oplevet det lidt som en verden fuld af lukkede døre«, siger Henrik Marseen.
En realistisk drøm
Der bliver røget et par cigaretter, mens Henrik Marseen fortæller om sig selv, selv om han nu ikke ryger ret meget normalt, siger han. Og han er ikke bange for at holde pauser for at svare så rigtigt som muligt på alle spørgsmål.
Som eksempelvis om han har indfriet de drømme, han havde, dengang han stod med det lange hår og rosen i hånden uden for døren til eksamenslokalet - drømme om at rejse og spille musik. Det svarer han bekræftende på. Han har fået rejst, og han spiller stadig musik. Også selv om det foregår i en lidt anden kontekst, end han måske havde håbet på.
»Jeg har stadig drømmene, men de består måske af noget andet i dag. Man kan sige, at musikerdrømmen stadig er der, den er bare blevet mere realistisk«.
'Realistisk' betyder ikke, at den er opgivet, tværtimod.
»Når jeg kommer til at tjene nogle penge, kan jeg købe lidt udstyr, optage sangene selv og prøve den vej i stedet for at spille koncenter«, siger han.
Kunne lide at arbejde med børn
På et tidspunkt arbejdede Henrik Marseen som pædagogmedhjælper i Rødovre, og fandt i den forbindelse ud af, at han gerne ville arbejde med børn.
»Jeg uddannede mig til lærer af flere grunde: Det tiltalte mig, at jeg kunne udvikle mig i det. Og jeg kunne lide den brede viden, man fik ud af det«.
Derfor håber han også på et få et fast job som lærer, i stedet for det job med løntilskud, han er hastet hjem fra at nå hjem og blive interviewet.
»Jeg har prøvet at søge mange steder, men jeg har højst kunnet få et job i Netto. Og så føler jeg, det går den forkerte vej. Sådan et job havde jeg i gymnasiet«.
Hvis du kunne give et godt råd til den person du var, da du blev student, hvad skulle det så være?
»At man skal stole på den, man er... Men det gjorde jeg egentlig allerede dengang«.
Hverdagen indeholder det vigtigste
Der er stille i stuen, mens Henrik Marseen tænker sig om.
Måske havde du slet ikke brug for et godt råd?
»Jo, det havde jeg nu nok«.
Den 29-årige mand tænker lidt videre.
»Måske ville det have været godt for mig at vide, at nogle gange indeholder den helt almindelige hverdag lige det, man mangler«.
FACEBOOKBliv ven med Politiken
Se også
Danske læger udskriver falske regninger for fiktive konsultationer
Regioner opfordrer borgerne til selv at tjekke deres regninger på nettet.
Bayern rejser sig i et brag af en finale
Ministre tror på særskilt folkeafstemning om patentdomstol
Soloafstemning koster 100 millioner kroner og kan sænke valgdeltagelsen.
Yderligere tre anholdt for drab på soldat i London
Tre mænd er blevet anholdt i forbindelse med onsdagens drab på en britisk soldat på åben gade i London.
Pia K. efter Løkke-interview: »Jeg synes, det var pinligt«
Kessler er ankommet: Jeg vil være den bedste i aften
Forbrugerrådet: Brugerne taber på nyt retursystem på rejsekortet
Der er færre rejseminutter for pengene på rejsekortet end klippekortet.
Uniformeret soldat stukket med kniv i halsen Paris
En uniformeret fransk soldat er lørdag blevet angrebet med en kniv af en ukendt gerningsmand midt i Paris.
Spådom i Cannes: Her er årets vindere på verdens vigtigste filmfestival
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Tophistorier Danmark
Seneste Danmark
Kend din kommune
Seneste TV Danmark
22. maj. KL. 23.38 TV Metro-teknikere samler gigantisk underjordisk maskine
22. maj. KL. 12.19 TV Uddannelsesredaktør: »Spillet er i fuld gang. Der bliver råbt og skreget«
19. maj. KL. 03.51 TV Se festen på Rådhuspladsen efter Grand Prix sejr
18. maj. KL. 14.53 TV »Det var voldsomt. Det var meget voldsomt«
18. maj. KL. 14.52 TV Skru tiden tilbage: Voldsomme uroligheder, gadebål og kampklædt politi den 18. maj 1993
Løkke uddyber: Bl.a. i længde er 'standpunkt' og 'holdning' to meget forskellige ord
Trafiklys betydning