Annonce
Annonce
SektionerMedier |
Aktuelle temaer
Satire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Annonce
Bordfolk, æggebæger
Med kollektionen 'Bordfolk' har Lucie Kaas givet nyt liv til de dansk designede æggebægere, der prydede morgenbordene 60'erne og 70'erne.
Pluspris 85 kr.
Alm. pris 100 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 679 kr.
Alm. pris 799 kr
|
|
Pluspris 1145 kr.
Alm. pris 1350 kr
|
|
Pluspris 99 kr.
Alm. pris 129 kr
|
|
Pluspris 219 kr.
Alm. pris 259 kr
|





Amagermanden nægter at udtale sig om 'sædplan' i retten
Marcel Lychau Hansen risikerer ny straf oveni livstidsdom for dobbeltdrab og voldtægter.
Seneste Nyt
Navne
Mest læste
I dag
I går
Seneste uge
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Amagermanden har ikke tænkt sig at sige et ord om de anklager, der er rettet mod ham mandag formiddag i Københavns Byret.
Derfor kunne sagens anklager, Maria Cingari, allerede kort efter klokken 9.30 kalde på dagens første vidne.
Københavns Politi har rejst tiltale mod Amagermanden, der bærer det borgerlige navn Marcel Lychau Hansen, for medvirken til forsøg på voldtægt ved at prøve at iscenesætte et dna-komplot.
»En ung pige ringede til Station Amager og fortalte, at hun var kæreste med Amagermandens søn«, siger kriminalassistent Tonny Holk, hovedefterforsker i sagen.
»I den forbindelse havde hun fundet nogle breve og spidsen af en gummihandskefinger, hvor der var noget i, som hun mente kunne være spyt«, siger han.
LÆS OGSÅDommer fælder dom over Amagermandens 'sædplan' mandag
Pigen afleverede tingene til politiet, som efterfølgende ransagede sønnens bopæl. I alt otte gummitutter og seks breve, der var adresseret til 'min søn N', blev i den forbindelse fundet.
Amagermanden ser slidt ud i dag. Han har fuldskæg og er iført grå hættetrøje og blå jeans. Han sidder roligt og ser op mod domsmændene.
I december sidste år fik han en livstidsdom for to drab og seks voldtægter, og han afsoner i øjeblikket på behandlingsanstalten Herstedvester.
Eskorteret af fire betjente
Han ankom til retten mandag eskorteret af fire retsbetjente.
Gummitutterne indeholdt ikke spyt, men Amagermandens sæd.
Ifølge anklagemyndigheden var Amagermandens intention, at sønnen skulle plante sæden på et tilfældigt offer, så han selv kunne blive frifundet.
For blev Marcel Lychau Hansens dna fundet på et gerningssted, mens han selv sad inde, så måtte der jo logisk nok være en anden derude med samme dna som ham selv.
»Hvis du slår en eller anden ned og bruger mit dna, så kommer jeg ud, det er helt sikkert«, skrev Amagermanden til sin søn i et brev.
Selvom Marcel Lychau Hansen blev idømt den maksimale straf, livstid, er det ikke helt uden betydning, at der nu kommer en ny retssag.
Bliver han dømt mandag, kan det nemlig få betydning for spørgsmålet om prøveløsladelse.
FACEBOOKBliv ven med Politiken
ritzau
Se også
Militærfly eskorterer passagerfly til Stansted efter »hændelse«
Et fly fra Pakistan International Airlines skiftede pludseligt rute.
Konservative vil smide københavnernes biler ud af Frederiksberg
Kæk Mads Mikkelsen i Cannes: Instruktøren sagde nej til alt, jeg foreslog
Guide: Her kan du se Champions League-finalen på storskærm
IBYEN viser vej til, hvor du kan se lørdagens tyske finalebrag mellem Bayern og Dortmund.
Efter forsvarsskandaler: Regeringen vil rydde op i forsvaret
Problemerne i forsvaret vil regeringen komme til livs med ny forsvarslov.
Mysteriet breder sig: Hvem vandt 3,4 milliarder i lotto?
Højreradikale skruer op for retorikken efter drab i London
Det formodede terrordrab på en soldat i London får antimuslimer til at skrue op for retorikken.
Foto: Se lyset - som en verdenskendt naturfotograf ser det
Ekspert: Facebook bør informere bedre om fup-reklamer
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Tophistorier Danmark
Seneste Danmark
Kend din kommune
Seneste TV Danmark
22. maj. KL. 23.38 TV Metro-teknikere samler gigantisk underjordisk maskine
22. maj. KL. 12.19 TV Uddannelsesredaktør: »Spillet er i fuld gang. Der bliver råbt og skreget«
19. maj. KL. 03.51 TV Se festen på Rådhuspladsen efter Grand Prix sejr
18. maj. KL. 14.53 TV »Det var voldsomt. Det var meget voldsomt«
18. maj. KL. 14.52 TV Skru tiden tilbage: Voldsomme uroligheder, gadebål og kampklædt politi den 18. maj 1993
9.Z kræver revanche i ølstafet
Trafiklys betydning