Annonce
Annonce
Annonce
Danmark 27. jun. 2012 KL. 11.35

Svensker udleveres efter PET-aktion

Retsmøde i København med den ene af de to svenskere, som sigtes for at have bragt tunge våben til Danmark.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

En af de to svenske mænd, der sigtes for at have afleveret tunge våben til en agent fra Politiets Efterretningstjeneste i København, er blevet overført til Danmark.

Manden fremstilles i dag i et retsmøde i Dommervagten.

Han sigtes for sammen med en landsmand at være taget til København med et raketstyr og en AK 47-riffel.

LÆS OGSÅTo mænd anholdt for våbenhandel med PET-agent

Mål for international efterforskning
På vegne af den svenske forretningsmand Paul Mardirossian skulle han aflevere vareprøver på de våben, som Mardirossian angiveligt ville bytte for kokain.

Mardirossian var mål for en storstilet international efterforskning sat i scene af amerikanske narkobetjente.

I en agentoperation deltog han i forhandlinger med personer, som efter et stykke tid udgav sig for at repræsentere den colombianske guerillabevægelse Farc. Disse personer arbejdede i virkeligheden for de amerikanske myndigheder.

Overdragelsen af de to tunge våben skete ved Rødovre Centrum 7. april sidste år.

Modtageren var i virkeligheden en person ansat i PET.

Forinden havde en dommer i Københavns Byret godkendt operationen, som skulle sikre beviser i den amerikanske efterforskning.

'Hingsten' anholdt i Panama
Kort tid efter blev Mardirossian, som kaldes Hingsten, anholdt i Panama og derefter overført til New York.

Her skal han efter planen i august have en dom efter i vinter at have tilstået flere forbrydelser.

Tidligere i juni gik svensk politi så i aktion og anholdt de to mænd, der mistænkes for at have stået i ledtog med Hingsten.

Det er den ene af disse, som nu er udleveret til straf i Danmark.

ritzau