Annonce
Annonce
SektionerMedier |
Aktuelle temaerSatire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Annonce
H.C. Andersen
Andersens eventyr på en ny måde. Oplev et nyskabende show, der blander nationaldigterens værker med moderne effekter.
Pluspris 300 kr.
Alm. pris 495 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 350 kr.
Alm. pris 400 kr
|
|
Pluspris 95 kr.
Alm. pris 125 kr
|
|
Pluspris 679 kr.
Alm. pris 799 kr
|
|
Pluspris 15 kr.
Alm. pris 19 kr
|





Dansk chauffør blev dræbt af skud på svensk rasteplads
likvideret. 53-årige Steen Damkjær blev fundet skudt på en rasteplads på Hallandsåsen. - Foto: PRIVATFOTO
Svensk politi siger nu, at den danske chauffør Steen Damkjær blev skudt. Tre mistænkte for drabet er igen fri.
Seneste Nyt
Navne
Mest læste
I dag
I går
Seneste uge
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Den 53-årige danske lastbilchauffør, som blev fundet dræbt i sin lastbil for to uger siden på Hallandsåsen, blev skudt. Det har svensk politi nu bekræftet.
»Han er blevet skudt, men omstændighederne beholder vi for os selv«, siger anklageren, politikommissær J.B. Cederholm til den svenske avis Kvällsposten.
Fire mænd, tre svenskere og en dansker, som svensk politi for nogle dage siden anholdt for drabet, er alle sat på fri fod igen.
Beviserne var ikke stærke nok
Tre af dem blev løsladt lørdag ved et grundlovsforhør i Helsingborgs Tingsrätt. Her havde politiet krævet dem varetægtsfængslet, men dommeren mente ikke, at beviserne mod dem var stærke nok.
»Det er overraskende og til en vis grad en skuffelse, at retten ikke mener, at der er begrundet mistanke om, at de medvirkede«, siger J.B. Cederholm.
LÆS OGSÅSvensk dommer løslader tre i sag om drab på dansk chauffør
En fjerde mand, der også har været anholdt for drabet, var løsladt allerede inden grundlovsforhøret.
Den 53-årige Steen Damkjær blev fundet død i førerhuset på sin lastbil på en rasteplads i Sydsverige den 17. juni.
De fire mistænkte, der alle er 37 år, blev anholdt torsdag formiddag, og svensk politi ønskede dem varetægtsfængslet, blandt andet fordi de efter politiets mening kunne forpurre efterforskningen, hvis de var på fri fod.
Chauffør var medlem af rockergruppe
Da det ved grundlovsforhøret med den første af mændene lørdag formiddag stod klart, at han ikke ville blive varetægtsfængslet, opgav anklageren på stedet at fremstille de to andre.
Svensk politi har hidtil været meget fåmælt om drabsmåden og andre detaljer. Også grundlovsforhøret lørdag foregik for lukkede døre.
Den dræbte chauffør var medlem af rockergruppen Outlaws, som på det seneste har fået tre medlemmer dræbt i Sydsverige.
Mistanken går i retning af miljøet omkring Hells Angels.
Svenske medier: HA-rockerborg ransaget
Ifølge svenske medier blev både en HA-rockerborg og et klubhus for en støtteklub ransaget torsdag.
Lørdag var 30-40 medlemmer af Hells Angels og dens støttegrupper Red Devils og Red & White Crew mødt op i Tingsrätten for at støtte de tre sigtede.
Trods løsladelsen er de tre mænd ifølge politiet fortsat sigtet i sagen.
ritzau
Se også
Ekspert: »Lige nu står Taleban i en ret god forhandlingsposition«
Forventningerne til fredsforhandlingerne med Taleban bør ikke skrues i vejret, mener professor i militære studier.
Sygeplejersker kræver erstatning for nødberedskab
To politibiler støder sammen under udrykning
Sammenstød i Korsør under udrykning. Flere tilskadekomne.
Medlem af terrorgruppe bliver guvernør i egyptisk turistby
En medlem af den organisation, der slog 58 vesterlændinge ihjel i 1997, bliver nu guvernør i Luxor.
Nyrup og Lykketoft forbrødret efter ti års afstand
Udlændinge har ret til dansk børnecheck fra dag ét
EU-Kommissionen giver Danmark en begmand: Der må ikke gøres forskel på danskere og andre EU-borgere.
Hjerteforeningen maner fiske-frygt i jorden: Spis bare løs
Spis fisk to gange ugentligt, selvom forskere sår tvivl om risikoen, lyder det.
Putin provokerer: Sender måske flere våben til Assad
Kig ind i det lukkede land
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Tophistorier Danmark
Seneste Danmark
Kend din kommune
Seneste TV Danmark
15. jun. KL. 08.06 TV Udkantsbornholm: Vores hotelgæster er forsvundet
13. jun. KL. 20.15 TV Hvorfor sender Politiken 40 mand til Folkemøde på Bornholm?
12. jun. KL. 12.20 TV Se den nedbrændte Bandidos-bygning efter attentat
11. jun. KL. 11.07 TV Nu kommer kæmpebillerne: »De bider ikke«
10. jun. KL. 08.31 TV Busulykke i Tyskland: Her er den havarerede dobbeltdækker
Rejsekortet afløser Dankortet
Hvad der skal til for at udløse en demonstration