Annonce
Annonce
SektionerMedier |
Aktuelle temaer
Satire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Annonce
Bordfolk, æggebæger
Med kollektionen 'Bordfolk' har Lucie Kaas givet nyt liv til de dansk designede æggebægere, der prydede morgenbordene 60'erne og 70'erne.
Pluspris 85 kr.
Alm. pris 100 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 679 kr.
Alm. pris 799 kr
|
|
Pluspris 1145 kr.
Alm. pris 1350 kr
|
|
Pluspris 99 kr.
Alm. pris 129 kr
|
|
Pluspris 219 kr.
Alm. pris 259 kr
|





Studerende tvinges til et halvt års pause
Forsinket. Omkring 800 studerende bliver årligt forsinket et halvt år, fordi de tvinges til at tage suppleringskurser, når de skifter uddannelsesretning. - Foto: Miriam Dalsgaard (arkiv)
Forsinkende kurser skal stoppes nu, siger uddannelsesministeren.
Seneste Nyt
Navne
Mest læste
I dag
I går
Seneste uge
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Unge, der vil skifte uddannelsesretning efter en bachelor tvinges til at tage et suppleringskursus, inden de må fortsætte.
Dermed bliver cirka 800 årligt forsinket et halvt år – stik imod regeringens hensigt om at få unge hurtigere igennem uddannelsessystemet.
Det rammer blandt andre studerende, der har en humanistisk bachelor og vil have en samfundsvidenskabelig kandidatgrad. Men også unge med en professionsbachelor som lærer eller sygeplejerske, der vil tage en kandidatgrad.
Kurset tager ofte et halvt år ekstra og er uden SU, fordi det ikke er et fuldtidsstudium.
»Meningsløst«
Det er meningsløst, siger formanden for Danske Studerendes Fællesråd Torben Holm:
»Der kan være god ræson i, at universiteterne beder om, at man tager noget supplering for at komme ind på en ny uddannelse. Det eneste, vi beder om, er, at man kan følge suppleringskurset sideløbende med, at man tager kandidaten, så man undgår at komme bagud og miste SU’en«, siger han og tilføjer:
»Så ville vi undgå at komme bagud med studiet og miste SU’en. Det smadrer fuldstændig folks økonomi. Det her er en administrativ ged, som ingen bliver gladere af«.
Inflation i kurserne
Godt 800 studerende blev i 2010, hvor de seneste tal er fra, frataget deres SU og sat på standby på studiet. I 2009 gjaldt det ifølge Uddannelsesministeriet 760 personer.
»For dem, der oplever det her, er det et massivt problem, for man ødelægger deres liv i det halve år«, siger Torben Holm.
Ifølge uddannelsesbekendtgørelsen kan universiteterne »stille krav om supplerende uddannelsesaktivitet med henblik på opfyldelse af adgangskrav«.
Men kurserne har grebet om sig, siger Torben Holm.
»Der er gået inflation i det her. Især på RUC «, siger han.
Unge må tænke sig om
Studiechef på RUC Inger Rossing Jensen kan ikke »umiddelbart« svare på, hvor mange med en bachelor, der i øjeblikket er i gang med et suppleringskursus. Hun understreger, at kurserne skal sikre, at folk er kvalificerede til at starte på den ønskede kandidatuddannelse.
»Hvis de studerende lader være med at skifte studie, kan de godt blive færdige til tiden. Skifter de, har det nogle omkostninger. Det må man acceptere, men det er jo ikke fordi, de bliver sat helt tilbage til start«, siger hun og tilføjer:
»Selvfølgelig kan man fortryde i løbet af uddannelsen, og jeg kan godt forstå de studerendes frustration over at skulle supplere uden at kunne få SU. Men de må også selv tænke sig om. Det er lidt deres egen fejl, at de ikke sørger for at beslutte sig for det rigtige valg i tide«, forklarer Inger Rossing.
Minister: Vi ser på det
Uddannelsesminister Morten Østergaard (R) er enig med de studerende i, at det er et problem, at de mister SU’en og bliver sat på stand by på grund af suppleringskurserne.
»Vi vil derfor tage lovgivningsmæssigt initiativ til, at kurserne kun skal være der, når der er helt særlige faglige grunde til det. Der er absolut ingen slinger i valsen, vi er i fuld gang med at se på det«, siger ministeren og tilføjer:
»Der kan så være steder, hvor kurserne alligevel er relevante, fordi skiftet er meget stort. Der er man nødt til at kompensere for, at man ikke har taget den bachelor, der umiddelbart passede til kandidaten. I de tilfælde kan det være fornuftigt at kigge på, om ikke kurserne og kandidaten kan foregå samtidig«.
Se også
Britisk politi anholder to personer mere for planlægning af drab
Scotland Yard har gennemsøgt seks hjem i forbindelse med brutalt drab på soldat.
Praktiserende læger begynder at indsamle ydernumre
Forlig: Jespersen og Pittelkow må til lommerne for stjålne artikler
Bag facaden: Hvordan man sælger 'Projekt Blåhval' i Cannes
Der snakkes filmprojekter, udveksles håndtryk og laves deals på Croisetten.
Facebook-generationen er social - ikke narcissistisk
Teleselskab trækker sig fra Facebook
For mange useriøse henvendelser kræver for meget mandskab, lyder forklaringen.
Forsvarsminister: Sag om fange-video er meget beklagelig
Nick Hækkerup beklager men vil ikke love, at fejl får konsekvenser.
Suveræn Giro-konge klarer også et ekstra pres
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Tophistorier Danmark
Seneste Danmark
Kend din kommune
Seneste TV Danmark
22. maj. KL. 23.38 TV Metro-teknikere samler gigantisk underjordisk maskine
22. maj. KL. 12.19 TV Uddannelsesredaktør: »Spillet er i fuld gang. Der bliver råbt og skreget«
19. maj. KL. 03.51 TV Se festen på Rådhuspladsen efter Grand Prix sejr
18. maj. KL. 14.53 TV »Det var voldsomt. Det var meget voldsomt«
18. maj. KL. 14.52 TV Skru tiden tilbage: Voldsomme uroligheder, gadebål og kampklædt politi den 18. maj 1993
SKAT svarer igen på kritik: Tvangsopløser BT
Andel af folk der arbejder hjemmefra