Annonce
Annonce
Annonce
Danmark 17. jul. 2012 KL. 16.34

Jehovas Vidner bag børnefilm: Magi er noget for Satan

Jehovas Vidner vil fremover satse mere på nettet, når de religiøse budskaber skal spredes.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

En lille dreng ved navn Lukas kommer glad hjem fra børnehaven. Han leger gladeligt med en legetøjsfigur, der forestiller en troldmand.

En bekymret mor tager imod drengen og spørger ind til troldmanden, som Lukas har fået af en ven.

»Lukas, hvem kan godt lide magi? Jehova eller Satan«, siger moren.

»Satan«, svarer drengen med nedtrykt mine.

»Det er rigtigt. Magi er noget ondt. Det er derfor, Jehova hader det. Er du sikker på, du vil lege med noget, som Jehova hader?«, spørger moderen.

Efter en kort samtale indvilliger drengen i at smide troldmanden ud i en skraldespand.

Anklager om indoktrinering
Scenen stammer fra en af to korte animationsfilm, som trossamfundet Jehovas Vidner har udarbejdet til børn, og som er havnet på internettet, hvor den får en del kritiske kommentarer med på vejen.

DOKUMENTATIONAnimationsfilm fra Jehovas Vidner(eksternt link)

De kritiske røster er helt berettigede, lyder det fra Poul Dal. Han er formand for 'Støttegruppen for tidligere Jehovas Vidner', der er kritisk over for det religiøse trossamfund.

Videon er »manipulerende«, »indoktrinerende« og indgyder »unaturlig skyldsfølelse«, mener han.

»Det er voldsomt på den måde, at der er en trussel i det. Angst for Jehova«, siger han.

Afviser kritikken
Talsmand Erik Jørgensen fra Jehovas Vidner oplyser, at den korte video er en del af en dvd, som uddeles til børn på organisationens stævner hen over sommeren.

Han er ikke overrasket over kritikken, men han ser intet forkert i videoen, som han kalder en »advarsel mod okkultisme«.

»Vi lever i et samfund, hvor man ikke opererer med begreberne gud, satan, djævelen, spørgsmålene om synd og rigtigt eller forkert. Men vi har det sådan i Jehovas Vidner, at vi tror på, at der en en gud til, og at han i sit ord har givet os en vejledning til, hvordan vi skal handle. Vi er i en anden begrebsverden, og det har nogle andre svært ved at forholde sig til«, siger han.

Erik Jørgensen finder kritikken overdrevet og henviser til, at børn også lader sig påvirke af computerspil, og at det kan være positivt for børn, hvis de har nogle faste normer og principper at forholde sig til.

Ny digital strategi
Ifølge Erik Jørgensen er det ikke Jehovas Vidner, der har lagt vidoen på YouTube, men videoen skal under alle omstændigheder lægges op på internettet, når den religiøse gruppe snarligt slår dens tre forskellige hjemmesider sammen til én.

Det sker som led i en bevidst kommunikationsstrategi, siger Erik Jørgensen, der fortæller, at medlemmerne af trossamfundet i gamle dage bevægede sig fra by til by med en grammofon for at afspille deres budskaber og i de seneste år har benyttet sig af videoer.

På den måde forsøger organisationen hele tiden forsøger at følge med tiden og sætter nu yderligere fokus på internettet.

»Vi har besluttet, at vi vil bruge det digitale medie noget mere. Især de artikler, der er rettet mod børn og unge, dem vil vi lægge på nettet i stedet for at trykke dem i bladene«, siger Erik Jørgensen.

Konkret betyder det også, at den religiøse gruppe vil slanke størrelsen af de trykte blade Vagttårnet og Vågn Op.

ANMELDELSEFortælling fra Jehovas vidner bringer ikke afgørende nyt

Hos Støtteforeningen af tidligere medlemmer tror Poul Dal ikke på, at Jehovas Vidner vil få mere held til at sprede deres budskaber, fordi folk i dagens Danmark er »for godt informerede«.

Alligevel kommer han med en advarsel mod at lade sig imponere af den nye kommunikation.

»Jeg vil advare imod, at lade sig dupere af Jehovas Vidner. Det lyder smukt det hele, men når du først er kommet ind i systemet, jeg har været der i 33 år, så skal man bare lukke sin hjerne ned på mange områder«, siger han.