Annonce
Annonce
SektionerMedier |
Aktuelle temaer
Satire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Annonce
Bordfolk, æggebæger
Med kollektionen 'Bordfolk' har Lucie Kaas givet nyt liv til de dansk designede æggebægere, der prydede morgenbordene 60'erne og 70'erne.
Pluspris 85 kr.
Alm. pris 100 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 679 kr.
Alm. pris 799 kr
|
|
Pluspris 1145 kr.
Alm. pris 1350 kr
|
|
Pluspris 99 kr.
Alm. pris 129 kr
|
|
Pluspris 219 kr.
Alm. pris 259 kr
|





Daginstitutioner holder stadig ferielukket
ferietid. Kun en god håndfuld kommuner har helt afskaffet sommerens lukkeuger siden sidste år, viser Politikens undersøgelse. Arkivfoto: Martin Slottemo Lyngstad
Kun få kommuner har afskaffet de udskældte lukkeuger.
Seneste Nyt
Navne
Mest læste
I dag
I går
Seneste uge
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Lukkeuger
Lukkeuger er uger, hvor hovedparten af en kommunes daginstitutioner lukker, fordi man skønner, at fremmødet vil være lavt. I stedet holder enkelte udvalgte institutioner åbent for alle kommunens børn. Politikens undersøgelse af lukkeuger omfatter 79 kommuner.
Kilder: Rundspørge af Politiken Research blandt kommunerne, kommunernes hjemmesider, www.brugerinformation.dk og Projekt Børnepasning. Fælles behovspasning, sampasning, samdrift, sommerdrift eller sommerferiepasning.
Kommunerne bruger mange forskellige betegnelser, men en undersøgelse, Politiken Research har foretaget, viser, at der i mange af landets daginstitutioner er lukkeuger netop nu.
Altså uger, hvor kommunerne skønner, at få børn har behov for pasning, og hvor hovedparten af kommunens børnehaver, vuggestuer og SFO’er derfor er lukket, og kun enkelte institutioner tilbyder pasning.
Udskældte lukkeuger
Bevågenheden var ellers stor, da Københavns Kommune helt afskaffede lukkeugerne, der har været udskældt af forældre, som følte sig tvunget til at holde ferie, fordi de ikke ville aflevere poden i en institution, barnet ikke kendte, og af erhvervslivet, der klandrede kommunerne for på den måde at genindføre industriferien ad bagvejen.
LÆS ARTIKELLukkeuger koster børnehaver dyrt
Men undersøgelsen, som omfatter 79 af landets kommuner, viser, at 27 kommuner ingen faste lukkeuger har, mens 52 kommuner har mindst én lukkeuge. Kun 6 kommuner i undersøgelsen har helt afskaffet lukkeugerne siden sidste år.
Fola, Forældrenes Landsorganisation, mener, at flere burde gå den vej.
»Forældre ønsker ikke sampasning. Vi vil aflevere vores barn i kendte, trygge rammer, og selvfølgelig kan børnene tilpasse sig, men jeg synes, at vi har spillet fallit, hvis vi har dagtilbud, hvor målet er, at børnene tilpasser sig«, siger næstformand i Fola Dorthe Boe Danbjørg.
Hun forklarer, at forældre i nogle kommuner også får et logistisk problem, for eksempel i Nyborg, hvor hun bor, kan der være 18 kilometer til nødpasningstilbuddet.
Af nød ikke lyst
Glostrup Kommune er en af de kommuner, som i det forgangne år helt har afskaffet lukkeugerne.
LÆS OGSÅForældre: Sommer-lukkeuger stadig et minus
»Vi indførte dem af nød og ikke af lyst. Der manglede penge i kassen, så vi skulle finde måder at holde igen på, og lukkeugerne var en af dem. Der var dog en del forældre, som synes, at det var for dårligt, og vi er jo til for borgerne, så det var en af de ting, vi gerne ville rulle tilbage, når vi fandt pengene«, siger Glostrups venstreborgmester, John Engelhardt.
Pengene - 1,5 til 2 millioner kroner - fandt byrådet på budgettet for 2012 og også ved at sammenlægge institutioner, så kommunen har langt færre, men større institutioner.
Selvejende institutioner frit stillet
Også en del af landets selvejende institutioner har afskaffet lukkeugerne. Det er sket, efter at Børne- og Undervisningsministeriet i februar slog fast, at de ikke behøvede følge beslutninger om lukkeuger, som kommunerne pålagde de kommunale institutioner.
LÆS OGSÅKøbenhavn sommerferielukker børneinstitutioner
I Landsorganisationen Danske Daginstitutioner har de ikke tal på, hvor mange af deres medlemsinstitutioner som har droppet at holde lukket i år, men de hører, at flere holder fuldt åbent, og at endnu flere vil sløjfe lukkeugerne næste år.
»Der er meget lidt eller intet at spare. Hvis man lukker 14 dage, er det kun lidt vand og el, man sparer. Det er lidt teoretisk, for selv om der er bestemte uger, hvor der er få børn, så har institutionerne længe spurgt forældrene, hvornår de holder ferie, og forsøgt at tilpasse personalestabens ferie til det«, siger direktør Palle Woss.
Han mener, at den eneste grund til, at kommunerne har kunnet spare, er, at de forlods har trukket 14 dages lønninger i institutionernes budgetter helt uafhængigt af, hvor meget institutionen efterfølgende rent faktisk kunne spare ved at holde lukket.
Lukker, når halvdelen holder fri
Reglerne siger, at kommunerne kan sommerlukke institutioner i uger, hvor fremmødet er særlig lavt. Det er kommunen selv, som afgør, hvor lavt et fremmøde der skal til.
Politikens kortlægning viser, at nogle kommuner sætter grænsen ved et fremmøde på 50 procent, mens pasningsbehovet hos andre skal være under 20 procent, før en daginstitution må holde lukket.
LÆS OGSÅKommuner varsler flere lukkedage
Men de procenter er svære at bruge til noget, mener de i Fola. For når kommunerne melder ud, at daginstitutionerne holder lukket uge 29 og 30, finder forældrene alternative løsninger.
»Kommunerne ser tilbage og siger, at få benyttede sampasningen, og at ganske få derfor har et pasningsbehov i de uger. Det giver dem legitimitet, men jeg sætter spørgsmålstegn ved, om det ikke blot afspejler, at forældrene ikke ønsker lukkeuger«, siger Dorthe Boe Danbjørg, næstformand i Fola.
En ny opgørelse fra KL viser, at kommunerne har reduceret antallet af såkaldte løsrevne lukkedage betydeligt, som det blev krævet i økonomiaftalen for 2009. Det betyder, at daginstitutioner sjældnere holder lukket på hverdage, hvor fremmødet er normalt.
Se også
København under anklage: Metrobyggeri er ulovligt
Københavns Kommune er i gang med at overtræde dansk og europæisk lov i metrosagen, siger ekspert. Kommuner og stat afviser.
Brandvæsenet måtte i nat rykke ud til nye bilbrande i Stockholm
Guide: Her er musikskribenternes bedste festival-tip
Politiet leder efter vidner til brutalt overfald: »Sagen har meget høj prioritet«
59-årig hundelufter er i livsfare efter et overfald i Vollsmose i Odense.
Borgerlige: Løkke er på zigzagkurs
Forbud skrottet: Nu må USA's drengespejdere gerne være homoseksuelle
CBS er presset af mange nye studerende
Mangel på lokaler går ud eksamensforberedelser. Ledelse på CBS erkender pladsproblemer.
Obama advarer mod at føre en uendelig krig mod terrorisme
Oversvømmelser skyller huse væk i Norge
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Tophistorier Danmark
Seneste Danmark
Kend din kommune
Seneste TV Danmark
22. maj. KL. 23.38 TV Metro-teknikere samler gigantisk underjordisk maskine
22. maj. KL. 12.19 TV Uddannelsesredaktør: »Spillet er i fuld gang. Der bliver råbt og skreget«
19. maj. KL. 03.51 TV Se festen på Rådhuspladsen efter Grand Prix sejr
18. maj. KL. 14.53 TV »Det var voldsomt. Det var meget voldsomt«
18. maj. KL. 14.52 TV Skru tiden tilbage: Voldsomme uroligheder, gadebål og kampklædt politi den 18. maj 1993
SKAT svarer igen på kritik: Tvangsopløser BT
Andel af folk der arbejder hjemmefra