Annonce
Annonce
Annonce
Danmark 28. jul. 2012 KL. 19.40

Fynboerne tog skraldet: 49 vandskader på Fyn

Den kraftige regn over Danmark gik hårdest ud over fynboerne.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

I løbet af dagen har Falck registreret 50 anmeldelser om vandskader forårsaget af det kraftige regnvejr.

Alle på nær én anmeldelse kommer fra det centrale Fyn, oplyser kommunikationsmedarbejder Jeppe Ilkjær.

»Det er hovedsageligt kældre, der står under vand«, siger han.

Ifølge DMI har det centrale Fyn fået op til 26 millimeter regn i løbet af blot en time, hvilket foruden vand i kældre og forårsagede oversvømmede veje.

LÆS MEREDMI afblæser alarmen: Risikoen for skybrud er væk

Antallet af skader er dog langt mindre omfattende end 2. juli sidste år, da et skybrud over København resulterede i 1.788 anmeldelser af skader.

Omfanget af dagens skader er typisk for et skybrud i løbet af den danske sommer, vurderer Jeppe Ilkjær.

»Det er selvfølgelig ikke spor rart for de boligejere, der får vand i kælderen, men det er ikke noget, vi ikke har prøvet før«, siger han.

Falck har dog trukket på reddere fra Falck i Region Midtjylland for at understøtte arbejdet på Fyn.