Annonce
Annonce
SektionerMedier |
Aktuelle temaer
Satire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Annonce
Bordfolk, æggebæger
Med kollektionen 'Bordfolk' har Lucie Kaas givet nyt liv til de dansk designede æggebægere, der prydede morgenbordene 60'erne og 70'erne.
Pluspris 85 kr.
Alm. pris 100 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 679 kr.
Alm. pris 799 kr
|
|
Pluspris 1145 kr.
Alm. pris 1350 kr
|
|
Pluspris 99 kr.
Alm. pris 129 kr
|
|
Pluspris 219 kr.
Alm. pris 259 kr
|





København dropper flere overvågningskameraer
overvågning. I fremtiden kommer der ikke flere overvågningskameraer op i hovedstaden, lyder meldingen fra Københavns Politi. - Foto: Jens Dresling (arkiv)
Videoovervågning har ingen effekt, viser erfaringer fra Strøget.
Seneste Nyt
Navne
Mest læste
I dag
I går
Seneste uge
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Der kommer ikke flere overvågningskameraer op i hovedstaden.
Københavns Politi havde oprindeligt planer om at udvide kameraovervågningen fra de 40, der i øjeblikket filmer danskernes færden på Strøget. Hidtil har meldingen været, at også værtshusgaderne Vestergade og Nørregade skulle overvåges, og i 2010 mente politidirektør Johan Reimann, at der var brug for mobile kameraer på Nørrebro.
Men de planer er nu skrinlagt, oplyser politiinspektør Svend Foldager fra Københavns Politis efterforskningsenhed til Berlingske.
LÆS OGSÅNu bliver Strøget videoovervåget
»Det er ekstremt omkostningstungt både at få data ind og opbevare dem, og så må vi koldt og kynisk se på udbyttet. Det har ikke nogen præventiv virkning. Vi kan bruge det til opklaring af tilfældige ting, og det er selvfølgelig godt, men det er ikke sådan, at videoovervågningen reelt gør en forskel«, siger Svend Foldager til avisen.
Ingen præventiv effekt
Og den beslutning giver god mening ifølge Peter Lauritsen, leder af Forum for Overvågningsstudier på Aarhus Universitet.
»Man vil ofte gerne hænge overvågning op for den præventive effekt, for at forhindre alvorlig kriminalitet, men fra forskning ved man, at videoovervågning har en meget ringe effekt på den type af kriminalitet. Meget vold bliver begået i affekt eller under påvirkning, og her tænker gerningsmændene ikke rationelt over konsekvensen ved kameraerne«, siger han til Berlingske.
LÆS ARTIKELOvervågning hindrer ikke kriminalitet
I Borgerrepræsentationen ærgrer socialdemokraten Lars Aslan Rasmussen sig over politiets beslutning.
»Vi ved fra erfaringer fra Glasgow, at massiv tv-overvågning har en præventiv effekt. Det skal stå sammen med andre tiltag, men det virker. Vi vil blive ved med at lægge pres på politiet, for København skal selvfølgelig have overvågning af hensyn til især knivstikkerier og hærværk«, siger han til avisen.
nyheder@pol.dk
Se også
Anders Fogh: Birthe Rønns minister-exit var skæbnens ironi
Anders Fogh Rasmussen har afgivet forklaring i Statsløsekommissionen.
Myndigheder nedjusterer antallet af dræbte i tornado
24 er indtil videre fundet dræbt i forstad til Oklahoma City.
Halvvejs færdig: Nu flytter byggepladsen ved Nørreport
DR har fundet næste års grandprix-boss
Det bliver den 47-årige producer Pernille Gaardbo, som stå for Danmarks grandprix-værtskab.
Borgerlige vil rulle dagpengeaftale tilbage efter valget
Live fra lægeklinik: Hun har tabt over 20 kilo på kort tid. Kan det være en spiseforstyrrelse?
Læserne røber: Her er verdens bedste øer
Fra barske Lofoten til de næsten paradisiske forhold på Borneo og New Zealand.
Biologisk våben: Klub undskylder ekskrementer i omklædningsrummet
Eksperter: Brøndby skal holde på de bedste og købe mere erfaring
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Tophistorier Danmark
Seneste Danmark
Kend din kommune
Seneste TV Danmark
19. maj. KL. 03.51 TV Se festen på Rådhuspladsen efter Grand Prix sejr
18. maj. KL. 14.53 TV »Det var voldsomt. Det var meget voldsomt«
18. maj. KL. 14.52 TV Skru tiden tilbage: Voldsomme uroligheder, gadebål og kampklædt politi den 18. maj 1993
18. maj. KL. 12.35 TV Redaktør om 18. maj: Følelsen af afstand mellem folket og politikerne findes endnu
18. maj. KL. 08.37 TV Politiet trækker pistolerne »Skyd efter benene«
Zuckerberg har købt Helle Thorning-Schmidt
McDonaldskurven