Annonce
Annonce
Annonce
Danmark 14. sep. 2012 KL. 20.51

Københavns defekte lyskryds skal repareres for 33 millioner

Langsigtet plan vil give trafikken en ordentlig grøn indsprøjtning.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

fakta

· Københavns Kommunes initiativ skal gøre byens 365 trafiksignaler og deres indbyrdes kommunikation klar til den nye teknologi.

· Det intelligente trafiksystem (ITS) i København vil kunne mindske køerne, give en bedre glidende trafikafvikling og dermed mindre brændstofforbruget og mindre luftforurening.

· ITS er et centralt virkemiddel i den helt aktuelle ”Handlingsplan for Grøn Mobilitet” der har som formål både at gøre trafikken mere grøn og mobiliteten mere effektiv.

· Mobiliteten skal understøtte en stigende økonomisk vækst. Kommuneplanens mål er en gennemsnitlig årlig vækst på 5 % frem mod 2020.

Det kaos, der har hersket i den københavnske trafik, skal afhjælpes.

Det kræver penge, og de penge har kommunen nu skaffet via budgettet for 2013, hvor der er afsat 33 millioner til at skifte kommunens defekte lyssignaler ud.

Selvom pengene teknisk er sat af på næste års budget, vil kommunen straks gå i gang med at få skiftet de defekte lyssignaler, der især har skabt kø ved søerne, på H.C.Andersens Boulevard og ved udkørlsen til Lyngbyvej.

LÆS ARTIKELForældet teknologi er årsag til københavnsk trafikkaos

»Vi går i gang, så snart vi kan komme ud af klappen. Det har topprioritet at få trafikken til at virke for københavnerne«, siger teknik- og miljøborgmester Ayfer Baykal til politiken.dk. Hun kan dog ikke love, hvornår problemerne er løst.

Langsigtede grønne planer
De 33 millioner er en del af en trafikpakke på 217 millioner, der skal skabe bedre betingelser for både fodgængere, cyklister og bilister i byen.

»Der skal indføres intelligent trafikstyring, så cyklisterne vil opleve grønne bølger, der bliver tilpasset vind og vejr og som også vil tage højde for vejarbejde«, siger teknik- og miljøministeren.

LÆS OGSÅOmstridt plan vedtaget: Amagerbrogade bliver strøggade

De intelligente systemer skal efter planen også gavne biltrafikken, som vil få brug for færre opbremsninger og accelerationer og derved få en mere økonomisk kørsel, der oveni hatten vil mindske luftforureningen.

I trafikpakken er der også sat 75 millioner af til nye cykelstier, 40 millioner til sanering af Amagerbrogade og endelig 9 millioner til renovering af Istedgade.

LÆS MERESF-borgmester lover lokal indflydelse på Amagerbrogade-sanering

Pakken vil ifølge kommunen reducere CO2-udslip i byen med 25.000 ton i 2025.

Sparker kritik til dørs
Kritikere har været skeptiske omkring Ayfer Baykals succes med at få afsat penge til trafik-planerne, men det er altså lykkedes alligevel.

LÆS OGSÅBorgerlige mistænker SF-borgmester for at fryde sig over trafikkaos

»Dem, der kritiserede mig, forlod bordet, da vi hellere ville bruge penge på at få en miljøvenlig trafik med et godt flow end på skattelettelser«, siger en tilfreds teknik- og miljøborgmester til politiken.dk. Det er en topprioritet både for Ayfer Baykal og SF at få en grønnere trafik i København. »Nu er pengene der, det giver ro i maven«, siger hun.