Annonce
Annonce
SektionerMedier |
Aktuelle temaer
Satire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Annonce
Bordfolk, æggebæger
Med kollektionen 'Bordfolk' har Lucie Kaas givet nyt liv til de dansk designede æggebægere, der prydede morgenbordene 60'erne og 70'erne.
Pluspris 85 kr.
Alm. pris 100 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 5600 kr.
Alm. pris 6200 kr
|
|
Pluspris 1145 kr.
Alm. pris 1350 kr
|
|
Pluspris 99 kr.
Alm. pris 129 kr
|
|
Pluspris 219 kr.
Alm. pris 259 kr
|





Satellit-kamera fanger stort isbjerg, som eksploderer
Satellitter kiggede med da et isbjerg med et areal svarende til 65 fodboldbaner eksploderede ved Grønland.
Seneste Nyt
Navne
Mest læste
I dag
I går
Seneste uge
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Natten mellem 16. og 17. september sprængtes et isbjerg i Baffin Bugten. Resultatet blev et utal af små isbjerge og mindre stykker af gletscheris.
Det hele er observeret via satellit, og derfor har Danmarks Meteorologiske Institut efterfølgende kunnet analysere begivenheden.
»Det er ret usædvanligt, at vi ser det på satellitbilleder. Vi observerede det et par gange sidste år, og det er første gang i år, vi observerer det«, siger Nora Adamsen, der er forsker på Center for Ocean og Is under DMI.
Det er ikke bare en kollaps - det er en eksplosion
Ifølge Nora Adamsen sker kollaps af isbjerge, når der foregår stor smeltning, erosion og de interne spændinger i isbjerget stiger.
Isbjerget, der nu ligger i mange små stykker, målte godt 600 gange 700 meter. Arealmæssigt svarer det til 65 fodboldbaner.
Et halv døgn efter, at det eksploderede isbjerg er observeret på satellitbillede, er isbjergfragmenter drevet cirka ti kilometer mod nordnordvest som følge af strøm og vind.
Uvist, om global opvarmning spiller ind
Mange isbjerge i området er fritflydende netop nu, hvor vi befinder os i det, som forskerne kalder 'isbjergsæsonen'. Den går typisk fra juli, hvor havisen er smeltet og frem til vinter, hvor det hele igen fryser til.
Det er nærliggende at tro, at isbjergenes kollaps hænger sammen med den globale opvarmning. Forskerne understreger dog, at man ikke præcis ved det.
Istjenesten, der er en del af Center for Ocean og Is på DMI, har de sidste par måneder haft særlig fokus netop på isbjerge i Baffin Bugten.
Overvågningen i området er intensiveret, fordi Istjenesten hjælper til med igangværende seismiske undersøgelser i Baffin Bugten. Overvågningen af isbjerge foregår hovedsageligt ved hjælp af højt opløseligt satellitdata.
ritzau
Mange børn dræbt: Tornado jævner hel grundskole med jorden
91 bekræftet dræbt efter voldsom tornado i Oklahoma. Mange er børn.
Live fra læge-klinik: Thomas Gorlén ser en lille pige med mulig allergi
Derfor tager vi penge for politiken.dk
Betaling på nettet sikrer fundamentet under fremtidens digitale publicisme.
I dag skal Fogh krydsforhøres om statsløse
Tidligere statsminister Anders Fogh Rasmussens skal vidne for statsløsekommissionen.
Dansk Folkeparti: Vi forventer at støtte aftalen
Færre udsatte bliver smidt ud af boligen
Over hele landet er der sket et samlet fald i antallet af udsættelser. Men det kan ændre sig, når kontanthjælpsreformen træder i kraft, mener borgmester, fag- og embedsfolk.
Grundlægger af The Doors er død
Ray Manzarek spillede keyboard og var en af de skabende kræfter i den berømte rockgruppe fra 1960'erne.
Brøndbys spillere hylder de fantastiske fans
Videnskabs-rap: Drenge rapper om at lave strøm ud af tis og bæ
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Tophistorier Danmark
Seneste Danmark
Kend din kommune
Seneste TV Danmark
19. maj. KL. 03.51 TV Se festen på Rådhuspladsen efter Grand Prix sejr
18. maj. KL. 14.53 TV »Det var voldsomt. Det var meget voldsomt«
18. maj. KL. 14.52 TV Skru tiden tilbage: Voldsomme uroligheder, gadebål og kampklædt politi den 18. maj 1993
18. maj. KL. 12.35 TV Redaktør om 18. maj: Følelsen af afstand mellem folket og politikerne findes endnu
18. maj. KL. 08.37 TV Politiet trækker pistolerne »Skyd efter benene«
Skoleelever teleporterer karse med livsfarlig router-stråling
Mødeforberedelse