Annonce
Annonce
Annonce
Danmark 1. nov. 2012 KL. 23.00

Hård kritik: Medicinsjusk slog gammel mand ihjel

Klageinstanser slår fast, at personale overså 87-årigs livsvigtige medicin.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

En 87-årig mand kommer med taxi til et genoptræningscenter for ældre i Gentofte for at komme til hægterne efter sygdom. Med i vognen er en pose med hans livsvigtige piller, som en sygeplejerske låser inde i et skab, og der bliver de.

De ansatte kigger aldrig i posen, og tre uger efter dør manden af blødende mavesår på grund af manglende medicinering. Sammenhængen er klar ifølge to afgørelser i en klagesag fra mandens kone og datter.

Patientforsikringen har tilkendt enken erstatning, fordi hendes mand »med overvejende sandsynlighed ikke ville være afgået ved døden«, hvis han havde fået sin mavesårsmedicin.

LÆS OGSÅ Medicinhåndtering sejler på plejehjem

Og Patientombuddet retter efter over to års sagsbehandling direkte kritik mod en læge, en sygeplejerske og en social- og sundhedsassistent, fordi de overså, at den gamle mand var afhængig af livsvigtig medicin mod blandt andet mavesår, blodpropper og hjertekrampe.

Det burde overhovedet ikke kunne ske

Henrik Trykker, ledende embedslæge

Lettet stemning i familien
Mandens datter, Marianne Frederiksen, er lettet over, at klagesystemet nu i to instanser har givet familien medhold.

»En måneds tid før min far pludselig døde, kørte han bil og passede hus og have. Vi havde ikke fantasi til at forestille os, at det skulle ende sådan, og at min far ikke fik sin ordinære og medbragte livgivende medicin. Så det er godt, at ansvaret nu er placeret«, siger hun.

Men samtidig føler Marianne Frederiksen ikke, at kritikken rammer de rette: »Hvis enkeltpersoner kan agere så ukvalificeret, er der noget andet galt i hele systemet, og det burde ledelsen på genoptræningscentret og i kommunen jo stå til ansvar for«, siger hun.

Mange alvorlige fejl
At det halter med medicinhåndteringen i ældreplejen, fremgår af tal fra Sundhedsstyrelsen, der viser, at på 70 af landets 900 plejehjem var der »alvorlige fejl og mangler« i håndteringen af medicin.

Sundhedsstyrelsens ansvarlige for plejehjemstilsyn, ledende embedslæge Henrik Trykker, kender ikke den konkrete sag fra Gentofte, men han fastslår, at »det burde overhovedet ikke kunne ske«, at ansatte i sundhedsvæsnet helt overser, at en patient får ordineret flere slags livsvigtig medicin.

»Klokkerne bør ringe, for det er meget sjældent, at en 87-årig på plejehjem eller et genoptræningscenter ikke får et eller andet. Personalet kunne jo i det mindste ringe til mandens læge og spørge«, siger Henrik Trykker og tilføjer:

»Der er klare regler for, at man skal give besked til hinanden hen over sektorgrænser om patienters medicin«.

Der er behov for at stramme op. Håndteringen af medicin til ældre på plejehjem og genoptræningscentre skal være i orden

Astrid Krag, sundhedsminister

Ældre sagen: Meget grov sag
Konsulent i Ældre Sagen Margrethe Kähler kalder sagen »uhyggelig og meget grov«, og Ældre Sagen vil allerede i dag se nærmere på, om reglerne for tilsyn med genoptrænings- og aflastningscentre er godt nok.

LÆS ARTIKELDet går fremad på vore plejehjem

»På et genoptræningssted, hvor akut syge og særligt skrøbelige ældre opholder sig i kortere tidsrum, bør den faglige standard være endnu højere end på et almindeligt plejehjem«, siger hun og tilføjer:

»Der er behov for mere tilsyn«.

Ministeren mener, at der er behov for opstramning
Sundhedsminister Astrid Krag (SF) skriver i en mail til Politiken, at det er »selvfølgelig fuldstændig uacceptabelt, at der ikke er ordentlig styr på medicinhåndteringen på flere plejehjem«. Hun fortsætter:

»Der er behov for at stramme op. Håndteringen af medicin til ældre på plejehjem og genoptræningscentre skal være i orden. Det forudsætter, at lægerne, som ordinerer medicinen, påtager sig deres del af ansvaret. Og at ledelserne og personalet, der håndterer medicinen til daglig, har den fornødne viden og forståelse for vigtigheden af, at der skal være fuldstændig styr på arbejdsgangene omkring medicinhåndteringen«.

Det var i aftes ikke muligt at få en kommentar fra Gentofte Kommune, fordi kommunen endnu ikke har set afgørelsen fra Patientombuddet.