Annonce
Annonce
Annonce
Danmark 12. nov. 2012 KL. 19.20

Politiet finder lager af hash, svampe og skunk på Christiania

Et tip førte mandag til politiaktion på Christiania, hvor en svensker blev anholdt.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Politiets Task Force Pusherstreet anholdt mandag under en aktion på Christiania en 48-årig mand, der havde nøglen til et skur med et bredt udvalg af rusmidler.

Det oplyser politikommissær Steffen Thaaning Steffensen, Københavns Politi.

Politiet slog til mandag morgen kort efter klokken 7 efter et tip om, at der lå hash i et arbejdsskur i en sidevej til Langgade på Christiania.

Hash, skunk og svampe
Den 48-årige mand, der er svensker og bosat på Christiania, havde nøglen på sig til et mindre skur lige ved siden af, hvor politiet fandt 13,8 kilo hash, 5,9 kilo skunk, 805 joints, 605 gram svampe og 600 gram pot.

Manden er blevet sigtet for handel med narko. Han blev mandag i Københavns Dommervagt varetægtsfængslet i 24 dage.

»Vi går målrettet efter leverandører, sælgere og købere«, siger Steffen Thaaning Steffensen om politiets aktion, der forløb stille og roligt.

ritzau