Annonce
Annonce
Annonce
Danmark 21. nov. 2012 KL. 11.55

Mand i elefanthue forsøgte at lokke syv-årig pige med sig

Politiet efterlyser vidner, der har set mand antaste lille pige i Hvidovre.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

En syv-årig pige blev forleden antastet af en mand iført elefanthue, som forsøgte at lokke hende med sig i en bil.

Det oplyser Københavns vestegns Politi, der efterlyser vidner til episoden, der fandt sted i Hvidovre mandag klokken 17 ved Frydenhøj Hallen på Egevolden.

Pigen har til politiet forklaret, at hun kom gående ad Egevolden, da en sort bil standsede.

»Manden, der var alene i bilen, rullede vinduet ned og spurgte pigen, om hun ville ind i bilen. Pigen svarede nej og løb. Føreren kørte herefter fra stedet uden yderligere forsøg på at antaste pigen, og hun gik hjem til en ven«, skriver Københavns Vestegns Politi i en pressemeddelelse.

Havde kun huller til øjnene
Pigen har beskrevet manden som dansktalende uden accent. Han kørte i en sort bil med mørke ruder. Han var iført en sort elefanthue med huller til øjnene.

Efterforskningsenheden i Hvidovre Lokalpoliti efterforsker nu sagen.

»Det er en anmeldelse, vi tager meget alvorligt. Vi er fuld gang med at bearbejde de oplysninger, vi har i sagen«, siger vicepolitikommissær Jens Yndgaard i pressemeddelelsen.

»Politiet hører meget gerne fra vidner eller andre, som kan kaste lys over sagen«, hedder det i pressemeddelelsen.

Jens Yndgaard understreger, at der ikke er noget, der tyder på, sagen har nogen sammenhæng med de seksuelle overgreb mod piger, der på det seneste er blevet begået på Fyn.