Annonce
Annonce

Mest læste

Danmark 6. nov. 2006 KL. 14.49

Hver femte vil have dødsstraf i Danmark

Hovedsageligt stemmer de personer på Dansk Folkeparti, læser Ekstra Bladet og er lavtudannede.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Den endelige afskaffelse af dødsstraffen i Danmark blev vedtaget i 1993.

I dag - 12 år senere - mener hver femte dansker, at der er forbrydelser, som bør straffes med døden.

Det viser en endnu ikke offentliggjort rapport fra Institut for Konjunktur-Analyse (IFKA).

»Selv om hver femte dansker er relativt mange, havde jeg i lyset af den øgede vold i samfundet forventet en stigning i tilhængere af dødsstraf«, siger IFKA's senioranalytiker, Jørn Thulstrup, der kalder udviklingen for positiv og overraskende.

Læser Ekstra Bladet og stemmer på DF
Han henviser til, at antallet af tilhængere stort set er uændret fra en tilsvarende undersøgelse i 1999.

Ud fra undersøgelsen karakteriserer Thulstrup tilhængere af dødsstraf som værende personer, der læser Ekstra Bladet, stemmer på Dansk Folkeparti og har en kort uddannelse.

Det er knap halvdelen - 46 procent - af Dansk Folkepartis vælgere, som går ind for dødsstraf.

ritzau

Annonce
Annonce
Annoncer
Internationalt
26. maj. KL. 10.21 opdateret KL. 10.39
mordvåben. En finsk politibetjent finder det våben, som der er blevet skudt med fra taget. - Foto: JUSSI NUKARI/AP

»Normal ung finsk mand« anholdt for at dræbe to og såre syv

Dødstallet efter nattens skuddrama er nu vokset til to. En såret er i livsfare.

Tjek
26. maj. KL. 08.46
Guld. Den daglige kaffepause har en positiv effekt på helbredet, så længe det ikke bliver til otte-ti kopper kaffe. Og så er den filtrerede af slagsen bedst for folk med forhøjet blodtryk.

Kaffen holder lægen fra døren

Undersøgelse om kaffe konkluderer, at den sorte drik kan forebygge sygdomme.

Café+Restaurant
26. maj. KL. 10.31
bøf. Burgerne hos Vesterbros originale burgerrestaurant er blandt de bedste i byen. - Foto: Peter Hove Olesen

Gammel homosauna serverer byens bedste burgere

Vesterbros originale burgerrestaurant begejstrer med perfekt stegte bøffer.

Annoncer
Annoncer

Det sker
Intergalaktisk. Med 'Men in Black 3' har Rick Baker fået mulighed for at udleve endnu en af sine drengedrømme - at lave retrorumvæsener. - Foto: Wilson Webb
24. maj. KL. 19.59

Abemand har lavet 105 rumvæsener til 'Men in Black 3'

ibyen anbefaler

restaurant & cafe