Annonce
Annonce

Mest læste

Danmark 13. apr. 2007 KL. 11.24

Søvndal: Ufattelig arrogance fra Rikke Hvilshøj

Irakerne skal høres i forbindelse med regeringens plan om at kombinere uddannelse og frivillig hjemsendelse. Hvilshøj opfører sig arrogant, mener Villy Søvndal.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Integrationsminister Rikke Hvilshøj (V) er arrogant, når hun ikke vil høre på irakerne.

Det mener partiformand Villy Søvndal fra SF.

»Det er jo udtryk for både et meget formynderisk synspunkt og en ufattelig arrogance, synes jeg. Jeg tror nemlig, at irakerne har en meget præcis fornemmelse af situationen i Irak. Blandt andet fordi de har jo familie dernede«, siger Villy Søvndal.

Ingen vil hjem til Irak
Ritzau har lavet en spørgeskemaundersøgelse blandt de afviste irakiske asylansøgere, hvor de skal forholde sig til regeringens idé om at kombinere uddannelse og frivillig hjemsendelse til Irak.

Ikke én eneste ude af 139 irakere siger ja tak til tilbuddet, men alligevel mener Rikke Hvilshøj ikke, at man kan bruge svarene til noget, fordi irakerne ikke har et konkret tilbud på hånden. Men det er ikke afgørende, mener Villy Søvndal.

»Det hele drejer sig om idéen om, at siger man A, så skal man også sige B - nemlig rejse hjem - og det kan irakerne sagtens forholde sig til«.

ritzau

Annonce
Annonce
Annoncer
Danmark
26. maj. KL. 11.52

Hans Engell var chef for spionmistænkt: »Jeg er meget, meget forundret«

Tidligere forsvarsminister vurderer, at mistænkt journalist ikke er typen på at være agent.

Vinterberg. Den 43-årige instruktør er vendt tilbage til Cannes i fin fom, 14 år efter succes med 'Festen'. - Foto: LARS JUST

Bookmakerne tror på Vinterberg

'Jagten' er med helt fremme i opløbet om Guldpalmen, mener spileksperterne.

Politik
26. maj. KL. 09.28
Fordelingspolitiker? Skatteminister Thor Möger Pedersen er i gang med at fordele tabere og vindere i skattespillet. - Foto: Jacob Ehrbahn

Möger: Guleroden ved at arbejde er for lille

Regeringens skattereform gavner lavindkomsterne mest. Folk uden job må til gengæld stå over.

Annoncer
Annoncer

Det sker
festival. Öresundsfestival har klart det bedste program af de to festivaler - med blandt andre den danske gadedreng Lukas Graham i line-uppet. - Foto: MOGENS FLINDT (arkiv)
25. maj. KL. 12.01

Guide: Øresundsfestivalen vs. Vesterbro Festival

ibyen anbefaler

restaurant & cafe