Annonce
Annonce

Mest læste

Danmark 8. jul. 2007 KL. 10.25

Københavnske cyklister bliver jaget

Betjente står i den kommende uge parat med bødeblokken til tohjulede, der kører over fodgængerfelter eller tager et højresving for rødt.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

De kommer piskende mod ensretningen eller bruger fodgængerfelter som cykelbaner.

Nogle københavnske cyklister har svært ved at tage hensyn til deres medtrafikanter - endsige overholde færdselsloven.

De ignorerer reglerne eller glemmer alt om deres omgivelser, når der lige skal sendes en sms-besked midt under cykelturen eller drønes forbi buspassager, der stiger ud af busserne.

Politiet står på lur
I den kommende uge blæser de københavnske færdselsbetjente til kamp mod uvæsenet. Hele ugen vil politiet kontrollere cyklisternes adfærd på gaderne.

De vil holde øje med de unoder, der efterhånden er blevet normen hos en del af cyklisterne, hvor fortovet anvendes som cykelsti, lyssignaler vurderes at være vejledende og færdselsskiltene ugyldige.

Og bejtentene kan få travlt med bødeblokkene. Tidligere har tilsvarende, landsdækkende kontroller resulteret i, at henved 1.500 cyklister har fået stukket bøder i hånden.

Generer deres medmennesker
Der kan være god grund til at gøre noget. En undersøgelse af cykeltrafikken i København viser, at næsten hver anden cyklist frygter de andre cyklister. Mange er nervøse ved deres uopmærksomme eller hensynsløse medcyklisters kørsel og de risici, de dårlige cyklister udsætter andre for.

En enkelt københavner har taget et probat middel i brug. Han fotograferer misdæderne og lægger billederne af de skurkagtige cyklister ud på sin hjemmeside, kriminelle.dk.

Annonce
Annonce
Annoncer
EURO 2012
26. maj. KL. 17.27 opdateret KL. 17.43
Foto: DRESLING JENS

Danmarks EM-hold i knæ efter miserabel start

Brasilien vandt 3-1 over et dansk landshold, der savnede parathed fra start.

Flash. Downtown Cannes er i ti dage i maj omdannet til et perfekt udstillingsvindue for blandt andet sportsvogne, rigdomme og lange ben. Men man skal ikke langt ned i sidegaderne for at se kontrasterne. - Foto: LARS JUST

Filmfest i kontrasternes by: »Cannes er en crazy tilstand«

Reportage. I verdens førende filmby færdes tiggerne og megastjernerne nærmest side om side.

Livsstil
26. maj. KL. 15.04
Bedst for dig. Filterkaffe er ikke den mest populære kaffevariant, men den bedste for dig, der har for højt kolesteroltal. - Foto: Martin Slottemo Lyngstad

Filterkaffe er bedst for blodet

Danskerne elsker moderne kaffetyper, der forøger kolesterolet i blodet.

Annoncer
Annoncer

Det sker
25. maj. KL. 23.21

Popstjerne vil hverken fotograferes eller interviewes

ibyen anbefaler

restaurant & cafe