Annonce
Annonce

Mest læste

Danmark 9. jul. 2007 KL. 10.22

Cyklistforbund til politiet: Hold igen med bødeblokken

Københavns Politi slår i denne uge hårdt ned på cyklisters lovovertrædelser. Lidt for hårdt, mener Dansk Cyklist Forbund.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

En bøde for at cykle på fortovet løser ikke alle problemer.

I hvert fald ikke hvis man spørger Dansk Cyklist Forbund.

Derfor er forbundet også skeptisk over for den netop igangsatte kampagne i København mod cyklister, der overtræder færdselsloven.

»Jeg synes, man skal nuancere sit brug af bødeblokken. Det er ikke det, der skal til, for at vi får en god cykelkultur«, siger cyklistforbundets direktør Jens Loft til politiken.dk.

Cykelbøller må gerne blive indfanget
Han henviser til, at 36 procent af københavnere ifølge Københavns Kommune cykler på arbejde, og at det er de færreste, der kører hensynsløst i trafikken.

»Det er sikkert rigtigt, at der er mange, der ikke overholder færdselsreglerne til punkt og prikke. Men det er meget få, der gør sig fortjent til betegnelsen cykelbølle«, siger han.

De få, der gør, må dog for hans skyld gerne cykle lige ind i politiets fangarme i den kommende uge.

Men er det ikke i orden, at cyklister får en bøde, hvis de overtræder færdselsloven?

»Hvis det foregår sådan, at man stiller sig et sted, hvor mange svinger til højre, mens der er rødt, uden at det er til fare for andre - så er det måske bedre at komme i dialog med dem og få en snak om, hvordan man kører cykel i København. Når nu politiet i stedet blot stanger bøder ud, så skaber det bare irritation, og det løser ikke noget«, siger han.

Kom ned af det fortov!
Kampagnen kører hele ugen, og politiet er især opmærksomme på cyklister der:

  • Kører over for rødt
  • Kører på fortovet
  • Undlader at stoppe, når buspassagerer skal til og fra bussen
  • Kører mod ensretningen

Annonce
Annonce
Annoncer
EURO 2012
26. maj. KL. 17.27 opdateret KL. 17.43
Foto: DRESLING JENS

Danmarks EM-hold i knæ efter miserabel start

Brasilien vandt 3-1 over et dansk landshold, der savnede parathed fra start.

Flash. Downtown Cannes er i ti dage i maj omdannet til et perfekt udstillingsvindue for blandt andet sportsvogne, rigdomme og lange ben. Men man skal ikke langt ned i sidegaderne for at se kontrasterne. - Foto: LARS JUST

Filmfest i kontrasternes by: »Cannes er en crazy tilstand«

Reportage. I verdens førende filmby færdes tiggerne og megastjernerne nærmest side om side.

Livsstil
26. maj. KL. 15.04
Bedst for dig. Filterkaffe er ikke den mest populære kaffevariant, men den bedste for dig, der har for højt kolesteroltal. - Foto: Martin Slottemo Lyngstad

Filterkaffe er bedst for blodet

Danskerne elsker moderne kaffetyper, der forøger kolesterolet i blodet.

Annoncer
Annoncer

Det sker
25. maj. KL. 23.21

Popstjerne vil hverken fotograferes eller interviewes

ibyen anbefaler

restaurant & cafe