Annonce
Annonce

Mest læste

Danmark 31. aug. 2007 KL. 16.28

Forsvarer: Betjente skal frifindes

Helt som forventet kræver forsvarerne de to betjente i 7-Eleven-sagen frikendt.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Det var en abnorm situation, de to betjente befandt sig i, da de sidste sommer, skød og dræbte en sindslidende i en 7-Eleven-kiosk på Frederiksberg.

Det mener forsvarerne for de to betjente.

Den ene af de tiltalte i yderste livsfare, da skuddene blev affyret, og handlingen ligger derfor i den grad inden for lovligt nødværge, påpegede forsvarerne og rettede samtidig en spydig kommentar mod anklageren.

»Jeg er glad for, at statsadvokat Kim Christiansen er statsadvokat og ikke politibetjent, for han får det til at lyde som om, at betjentene bare gik ind til en stille og rolig mand på en bar. Butikken var fuldstændig smadret, og alt var kaos«.

På den baggrund krævede de begge tiltalte frifundet.

Der falder dom fredag 7. september kl. 13.00.

Annonce
Annonce
Annoncer

'Jagten' henter første pris i Cannes

Vinterbergs film 'Jagten' har modtaget den Økumeniske Pris i Cannes.

Fotografier
26. maj. KL. 17.56
For 30. gang inviterede Copenhagen Carnival til festligheder i hovedstaden. Den store parade gennem byen startede i formiddags klokken 10 fra Højbro Plads og sluttede ved 15-tiden på Rådhuspladsen. - Foto: Miriam Dalsgaard

FOTO: Pinsekarneval i København

Optoget startede på Højbro Plads og bevægede sig mod rådhuspladsen.

Flash. Downtown Cannes er i ti dage i maj omdannet til et perfekt udstillingsvindue for blandt andet sportsvogne, rigdomme og lange ben. Men man skal ikke langt ned i sidegaderne for at se kontrasterne. - Foto: LARS JUST

Filmfest i kontrasternes by: »Cannes er en crazy tilstand«

Reportage. I verdens førende filmby færdes tiggerne og megastjernerne nærmest side om side.

Annoncer
Annoncer

Det sker
25. maj. KL. 23.21

Popstjerne vil hverken fotograferes eller interviewes

ibyen anbefaler

restaurant & cafe