Annonce
Annonce
Annonce
Danmark 12. sep. 2007 KL. 18.40

Socialborgmester håber på flere penge

Københavns socialborgmester beder om flere penge for at undgå besparelser i hjemmehjælp til handikappede og ældre.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Københavns socialborgmester Mikkel Warming (Enh.) har forståelse for, at en del af kommunens hjemmehjælpere har nedlagt arbejdet i protest mod besparelser, der ventes at ramme socialområdet.

»Jeg kan godt forstå deres frustration. Jeg deler den«, siger borgmesteren.

Som del af det budgetforlig, kommunen forhandler på plads i øjeblikket, skal socialforvaltningen spare omkring 100 millioner kroner.

Forvaltningen, der blandt andet tager sig af pleje af kommunens psykisk syge og handicappede, bliver ifølge Mikkel Warming ramt af sparekravet, fordi antallet af handikappede i kommunen i de seneste år er steget kraftigt, mens budgettet ikke er fulgt med.

»Området får tildelt penge efter den generelle befolkningsudvikling i kommunen, ikke efter antallet af handikappede. Derfor er der nu et så massivt økonomisk pres på socialforvaltningen«, siger borgmesteren.

Flere penge på bordet
I morgen mødes han med de strejkende hjemmehjælpere og deres kollegere, der endnu ikke har besluttet, om de vil nedlægge arbejdet, for at forklare, hvordan omorganiseringerne skal foregå.

Alligevel håber borgmesteren, at det slet ikke bliver nødvendigt med en spareplan.

»Der skal lyttes, men det allervigtigste er, at de besparelser for 100 millioner kroner, der truer, bliver taget af bordet«, siger Mikkel Warming.