Annonce
Annonce

Mest læste

Danmark 17. sep. 2007 KL. 19.45

Vanvidsbilist bragte cyklist i livsfare

40-årig kvinde i livsfare efter at være blevet ramt af bilist, som kørte om kap med hyrevogn.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

En 40-årig kvinde svæver mellem liv og død på Rigshospitalets traumecenter, efter at være blevet påkørt med høj fart af en 37-årig mand, oplyser politiet.

Nordsjællands Politi i Gentofte vil sigte manden for at have bragt andres liv i fare, da påkørslen ifølge vidner skete i forbindelse med, at manden kørte om kap med en hyrevogn på Tuborgvej, inden han ramte den kvindelig cyklist.

»Vi arbejder på at få opsporet taxichaufføren«, siger vagthavende ved Politiet i Gentofte.

Ifølge politiet har vidner forklaret, at den 37-årige og hyrevognen kørte om kap med »meget høj fart«.

ritzau

Annonce
Annonce
Annoncer

'Jagten' henter første pris i Cannes

Vinterbergs film 'Jagten' har modtaget den Økumeniske Pris i Cannes.

Fotografier
26. maj. KL. 17.56
For 30. gang inviterede Copenhagen Carnival til festligheder i hovedstaden. Den store parade gennem byen startede i formiddags klokken 10 fra Højbro Plads og sluttede ved 15-tiden på Rådhuspladsen. - Foto: Miriam Dalsgaard

FOTO: Pinsekarneval i København

Optoget startede på Højbro Plads og bevægede sig mod rådhuspladsen.

Flash. Downtown Cannes er i ti dage i maj omdannet til et perfekt udstillingsvindue for blandt andet sportsvogne, rigdomme og lange ben. Men man skal ikke langt ned i sidegaderne for at se kontrasterne. - Foto: LARS JUST

Filmfest i kontrasternes by: »Cannes er en crazy tilstand«

Reportage. I verdens førende filmby færdes tiggerne og megastjernerne nærmest side om side.

Annoncer
Annoncer

Det sker
25. maj. KL. 23.21

Popstjerne vil hverken fotograferes eller interviewes

ibyen anbefaler

restaurant & cafe