Annonce
Annonce

Mest læste

Danmark 29. nov. 2007 KL. 09.04

Forældre er utilfredse med sammenlægninger

Forældre i København er utilfredse med, at deres børnehaver og skoler skal lægges sammen. Borgerrepræsentationen vedtager ændringerne i dag.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Det er ikke umiddelbart til at se det imellem farvelknus og vink.

Men forældrene til de 40 børn i udflytterbørnehaven Blide på Nørrebro i København er bekymrede og vrede, da de til morgen afleverer deres børn ved bussen, der hver dag fragter børnene 30 kilometer nord på til børnehaven i Mikkelborg.

Børnehaven står nemlig til at blive lagt sammen med den 100 børn store nabobørnehave Nørretoppen, der har hjemme i en beboelsesejendom på Nørrebro.

Sammenlægninger vækker protester
I eftermiddag mødes politikerne i Københavns Borgerrepræsentation for at vedtage en omfattende struktur- og spareplan for byens skoler og institutioner. Ifølge planen skal 12 skoler og 97 institutioner lægges sammen til større enheder, og det har medført en lang række protester og vrede høringssvar fra de berørte institutioner og forældre.

I Børnehaven Blide er forældre og ansatte vrede over, at politikerne vælger at lægge institutionen sammen med den store nabo, fremfor en anden udflytterbørnehave med et værdigrundlag, der ligner Blides.

»Vi er utrolig kulturforskellige. Du kunne nærmest ikke finde nogen, der er mere forskellig end de to institutioner«, siger Blides leder, Ruth Brøndsted.

»Vi er en udflytterbørnehave, der prioriterer, at vi kommer ud af byen hver dag. Men når vi bliver lagt sammen, vil alle børnene ikke længere kunne komme ud hver dag«.

København mister attraktive tilbud
Ved bussen myldrer det til med forældre og deres unger, der ligner små Michelin-mænd i deres indpakning af flyverdragter og huer.

»Godmorgen, jeg har taget en lille isbjørn med i dag«, meddeler Josefine Ruth.

»Og jeg har taget et kompas og et skattekort med«, fortæller hendes bror Magnus.

Deres mor, Louise Grøndal, overvejer familiens fremtid i byen, hvis børnenes udflytterbørnehave lukker.

»Det er utilfredsstillende, at man hele tiden reducerer de attraktive tilbud til børn. Vi overvejer selvfølgelig, hvad vi skal gøre - om vi skal flytte ud af byen eller blive. København har tidligere været en forholdsvis attraktiv by for børn, men det synes vi ikke, den er mere«, siger hun.

Farvel med hyl
Ved bussen får de morgenfriske børn farvelknus og -kys.

Lyserøde prinsessetasker og bamser går med deres små ejermænd op ad trappen til bussen, der har startet motoren. Et hyl slipper ud af døråbningen, da en mor langt om længe beslutter sig for at tage afsked med sit barn på bussædet.

Ude på gaden stiller hun sig klar til at vinke. Det er næsten lyst nu. Da bussen kører af sted, løber en hale af forældre om kap på fortovet, mens de vinker til bussen fyldt med de små passagerer.

Håber lever stadig
Bagefter kan de snakke uforstyrret.

»Nå. Det er spændende, hvad der sker i aften«, siger en mor.

»Ja. Det kunne være godt, hvis nogen kunne tage ind til mødet«, siger en anden.

»Hvornår ved vi noget?«, spørger en tredje.

»Åh, vi håber sådan, at de skifter mening«.

Strukturændringerne er en del af et forlig vedtaget af Socialdemokraterne, SF og de radikale. Borgerrepræsentationen begynder sit møde klokken 17.30.

Læs mere om forslaget her.

Annonce
Annonce
Annoncer

'Jagten' henter første pris i Cannes

Vinterbergs film 'Jagten' har modtaget den Økumeniske Pris i Cannes.

Internationalt
26. maj. KL. 17.31
atomprogram. Iran har forfinet sine teknikker yderligere, således at landet har kunnet berige uran til et nyt niveau, skriver FN's Internationale Atomenergiagentur. Her ses den iranske præsident Mahmoud Ahmadinejad under en debat i det iranske parlament for nylig. - Foto: VAHID SALEMI/AP

FN-rapport: Iran har beriget uran i hidtil uset grad

Iran har forfinet sin tekniske formåen, så landet har kunnet berige uran yderligere.

Internationalt
26. maj. KL. 18.53

FN gør status over artilleribombardement af syrisk by

Norsk general kalder angreb i Houla i Syrien for »en brutal tragedie«.

Annoncer
Annoncer

Det sker
25. maj. KL. 23.21

Popstjerne vil hverken fotograferes eller interviewes

ibyen anbefaler

restaurant & cafe