Annonce
Annonce
Annonce
Danmark 13. dec. 2007 KL. 20.33

Gentofte giver ambulancereddere skylden for to dødsfald

En rapport frikender Gentoftes radiokommunikationssystem. Oppositionen kalder rapporten utroværdig og har indgivet klage til statsforvaltningen over kommunens opførsel.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Systemet fungerer, som det skal – det er menneskene, der ikke kan finde ud af at betjene det.

Det er resultatet af den rapport, borgmester Hans Toft (K) og Gentofte Kommune har fået lavet oven på to dødsulykker i foråret, hvor ambulanceredderne påstod, at manglende dækning på radiokommunikationssystemet spillede en afgørende rolle.

Rapporten er udarbejdet af en undersøgelsesgruppe, der er nedsat egenhændigt af Hans Toft og består af en blanding af kommunens og brandstationens ledelse, nogle ambulancereddere, et par eksterne folk og en teknisk sagkyndig.

Politiken har tidligere dokumenteret habilitetsproblemer for Steen Holm, der er gruppens teknisk sagkyndige og den, der har stået for at undersøge det tekniske omkring det Tetra-system, som nød- og beredskabsvæsenet kommunikerer på i Gentofte.

Utroværdig rapport
Nu har oppositionen, der består af Venstre, Socialdemokraterne, de radikale, SF og Gentofte-listen, indgivet en klage til Statsforvaltningen over den måde, borgmesteren og det konservative flertal i Gentofte har håndteret sagen om to dødsulykkers relation til problemer med kommunens radiokommunikationssystem på.

»Vi mener, at det er et problem, at undersøgelsesgruppen består af folk, der tidligere har været med til at frikende systemet - det kan aldrig blive en uvildig undersøgelse, og vi anser rapporten som dybt utroværdig«, siger viceborgmester Marie-Louise Andreassen (V).

Her henviser hun til, at kommunens tekniske direktør, brandchefen og vicebrandchefen sidder med i undersøgelsesgruppen, og de har tidligere frikendt Tetra-systemet i en redegørelse, der blev lavet på baggrund af den første dødsulykke i april.

Her faldt en mand om med hjertestop i sit hjem, og ved en fejl sendte vagtcentralen ambulancen til en forkert adresse.

Da vagtcentralen kort tid efter opdagede fejlen, var der problemer på nettet, så de kunne ikke komme igennem til ambulancen, og der gik 21 minutter, før fejlen blev rettet og ambulancen nåede frem til den rigtige adresse. På det tidspunkt var det for sent at genoplive manden.

Nemt at give menneskerne skylden
I en pressemeddelelse skriver Gentofte Kommune, at der er »ingen betænkeligheder ved Gentofte Brandvæsens alarmsystem«.

Undersøgelsesgruppens konklusion er, at den samlet set finder, at Tetra-systemet »har et funktionsniveau, der ligger inden for rammerne af, hvad der kan forventes af lignende systemer«, står der i rapporten.

Til gengæld står den på »efteruddannelse og yderligere oplæring i systemet« for ambulancereddernes på Gentofte Brandstation ifølge kommunens pressemeddelelse.

Det mener John Phillip (R) er en forfejlet slutning.

»Systemet kan ikke frikendes, når alle ved, at det er behæftet med fejl. Man burde koncentrere sig om fejlene i systemet i stedet for at placere fejlen hos menneskene - det er for nemt«, siger han.

Det har ikke været muligt at træffe borgmester Hans Toft for en kommentar.