Annonce
Annonce

Mest læste

Danmark 17. mar. 2008 KL. 08.45 opdateret 17. mar. 2008 KL. 08.44

Billigboliger langsomt på vej i København

Kun 12 boliger »til politibetjenten« er færdige. Flere hundrede er på vej, men successen afhænger af, om private bygherrer vil være med.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Om de 12 billige boliger

(Se kort i stort format )

Færdige projekter

Karens Minde i Sydhavn.

12 billige andelsboliger som en del af boligprojektet Vildrose, der også omfatter 26 almindelige boliger til markedspris.

På vej

Big House i Ørestad Syd. Det private byggeri er færdigt om nogle år og vil omfatte 501 boliger i alle former og størrelser, prisklasser og ejerformer. 33 bliver billige boliger, som lejes ud i 15 år.

Planer klar

Amager Fælledvej.

Fonden for Billige Boligers næste pilotprojekt er Blommehaven på Amager Fælledvej ved dr-byen med 58 billige andelsboliger. Etage- byggeriet er klar næste sommer.

Flere projekter

Grund på Grøndalsvænge Allé er udbudt til salg. Halvdelen af boligerne, cirka 135, skal

være almene billige boliger, der forventes klar i efteråret 2009. Planlagt salg af grund i Ragnhildgade til omkring 200 billige boliger. På Kløvermarken kan der bygges cirka 1.800 boliger, heraf et stort antal billige. Forventet byggestart 2009.

På Østre Gasværksgrunden kan der bygges cirka 500 boliger, op mod halvdelen billige. Forventet byggestart 2009. Ved Valby Idrætspark og Torveporten skal der bygges op til 600 boliger, et betydeligt antal billige.

Forventet byggestart 2009. På Carls- berggrunden skal der også indgå billige boliger i det samlede byggeri. Desuden er der tale om at bygge billige boliger, når der byudvikles i Nordhavn, Sundholm Syd, Bystævneparken og Den Brune Kødby.

FØLG VORES SERIE KØBENHAVN 2.0

Sidste år flyttede der flere folk til København end bort fra byen. Og antallet af nyfødte var højere end antallet af døde. I alt blev der i 2007 næsten 7.000 flere københavnere, og det er det højeste væksttal i over ti år.

Men det stopper ikke her.

Om 15-20 år er de nuværende 510.000 københavnere blevet til 550.000.

På rådhuset ligger der i skuffer og skabe planer i stribevis, som skal sørge for, at der er boliger og arbejdspladser nok til de mange nye storbyboer, og at de kan benytte sig af ordentlig kollektiv trafik, kan cykle og gå og i øvrigt har de fritids- og kulturtilbud, som storbymennesket med rimelighed kan forlange. Ikke mange områder af byen går fri de kommende år – politikerne vil lave om på din by. Politiken præsenterer her i påskedagene i fem artikler og grafiske oversigter de store planer for København:

17. marts: Billigboliger – de første 12.

18. marts: Nye bydele – de fire store. 19. marts: Metropolzonen – i midten og i højden

20. marts: Langs havnen – en blandet vandhandel.

22. marts: Trafik i byen – sti, bane og vej.

23. marts: Der bringer Politiken et københavnskort uden kommunale streger. Her kan læserne selv tegne med på byens planlægning. Og meget gerne skrive ideer og ønsker ind på her på nettet.

SKRIV: Hvad mener du om billigboligerne?

Rådhuset vil ændre København dramatisk. Politiken ruller de store planer ud i en række artikler i Påsken.

Men det er din by, hvad mener du?

Skriv din mening om dagens emne, billigboligerne , nedenfor.

Lørdag 1. marts flyttede tolv familier ind i nybyggede rækkehuse ved Karens Minde i Københavns Sydvestkvarter.

Indflytningen blev overvåget af Københavns overborgmester, Ritt Bjerregaard (S). De tolv nybyggede andelsboliger er nemlig de første boliger, der er blevet opført som en del af overborgmesterens valgløfte om at bygge massevis af ’billige boliger’.

Hele formålet med at bygge billige boliger i hovedstaden er at give et modsvar til de seneste års stigende boligpriser. Siden midten af 1990’erne er boligpriserne eksploderet i København, og selv om priserne nu er begyndt at stagnere eller falde, er det stadig dyrt at bo i hovedstaden, hvis man ikke får fingre i en billig leje- eller andelsbolig.

Men dem er der efterhånden få af, og derfor vil kommunen opføre flere billige boliger for at sikre, at hovedstaden ikke bliver en by, hvor kun de velstillede har råd til at bo.

De billige boliger skal forhindre, at nødvendig arbejdskraft – som politibetjente, sygeplejersker og skolelærere – flytter fra hovedstaden, fordi de ikke har råd til at bo der.

Opskriften på en billig bolig er en 85 kvadratmeters bolig, som i 2005-priser koster 5.000 kroner om måneden. Det vil sige, at en større ’billig bolig’ koster mere end 5.000 kroner om måneden, mens en mindre bolig er tilsvarende billigere.

Foreløbig er de tolv boliger ved Karens Minde de eneste billige boliger, som er blevet opført i hovedstaden. Men flere er på vej. I Ørestaden er en privat byggeudvikler allerede i gang med at opføre ’Big House’– et byggeri, som kommer til at bestå af erhvervslokaler og cirka 500 boliger, heraf 33 billige.

Derudover er flere andre projekter med en vis andel billige boliger på tegnebrættet, f.eks. det store projekt på Kløvermarken, som skabte rav på rådhuset mellem socialdemokrater og radikale, men som nu er ude i en arkitektkonkurrence.

Der er også et projekt på vej for byggeri med billigboliger på Grøndalsvænge Allée, som Ungdomshusets brugere ellers havde udset sig som ny bastion.

Fonden for Billige Boliger, som står bag de første tolv af slagsen ved Karens Minde, har lanceret det næste projekt ved DR-Byen på Amager. Her vil fonden opføre 58 billige andelsboliger i et etagebyggeri, som skal være færdigt i efteråret 2009.

Valgløftet skrider

Da Ritt Bjerregaard i 2006 blev overborgmester, var ambitionen, at der på fem år skulle bygges 5.000 billige boliger i København. Ambitionen er stadig at opføre 5.000 billige boliger, men der er ikke nogen chance for, at de mange boliger står klar inden 2011.

Kommunen kan nemlig ikke selv bestemme bygge-takten. Den må ikke selv bygge, og er derfor afhængig af, at andre løfter opgaven, f.eks. private bygherrer.

Drivkraften kan dog ikke være en fordelagtig pris på byggejord. Kommunen må – i modsætning til storbyer i andre lande, f.eks. London og Amsterdam – ikke sælge ledige grunde til reduceret pris til investorer, som vil bygge billige boliger, fordi det vil være konkurrenceforvridende, hvis kommunen giver rabat på den måde.

Københavns Kommune må heller ikke stille krav i lokalplaner om, at der skal bygges en vis procentdel billige boliger, når der opføres nybyggeri i København. Det havde Kommunernes Landsforening ellers foreslået som en mulighed, da planlovgivningen var til revision for nylig. Men regeringen sagde nej.

København er derfor nødt til at overbevise private investorer om, at det kan betale sig for dem på almindelige markedsvilkår at opføre billige boliger og ikke kun luksuslejligheder. Den argumentation skal stå sin prøve, når de store, nye byområder – bl.a. Carlsberg og Nordhavnen – skal udvikles. Her lægger kommunen op til, at der skal skabes byområder med en blandet befolkning, altså også folk med en almindelig indkomst og derfor behov for en bolig, der kan betales.

Research: Jacob Bro

Grafik: Claus Nørregaard

Annonce
Annonce
Annoncer
Politik
26. maj. KL. 15.35
Skattepolitik. Joachim B. Olesen glæder sig over, at hans markante holdninger i Carina-debatten nu bærer frugt. - Foto: Joachim adrian

Joachim B. Olesen: Det er et paradigmeskifte på venstrefløjen

Jubel hos Joachim B. Olesen over skatteministerens accept af Carina-effekten.

Musik
26. maj. KL. 13.48
Kulisse. Over 100 millioner tv-seere vil i aften følge finalen i det europæiske melodigrandprix. - Foto: SERGEY PONOMAREV/AP

Politiken.dk i Baku: Kilometer langt 'Lykkebælte' skjuler fattigdommen

Aserbajdsjans hovedstad er kendt som 'verdens største byggeplads'. Men demokrati indgår ikke i byggeplanerne.

Debat
26. maj. KL. 07.00
DM. Magnus Boding Hansen 'de-battler' mod Samira Nawa. - Foto: KLAUS HOLSTING

'Generation Kylling' indtog debatpodiet

Meninger var der nok af, da 15 unge debattører kæmpede i semifinalen i 'DM i debat'.

Annoncer
Annoncer

Det sker
festival. Öresundsfestival har klart det bedste program af de to festivaler - med blandt andre den danske gadedreng Lukas Graham i line-uppet. - Foto: MOGENS FLINDT (arkiv)
25. maj. KL. 12.01

Guide: Øresundsfestivalen vs. Vesterbro Festival

ibyen anbefaler

restaurant & cafe