Annonce
Annonce

Mest læste

Danmark 17. apr. 2008 KL. 12.37

Biskopper protesterer mod klyngebomber

Kirkelige topfolk fra hele verden går sammen med de danske biskopper ud med en kritik af klyngebomber.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Klyngebomber

»Det specielle ved klyngebomber er, at de fortsætter med at dræbe længe efter, at den væbnede konflikt er slut. Gennem fire årtier har klyngebomber spredt død og ødelæggelse blandt civilbefolkningen i de lande, hvor våbnet er blevet brugt.

Titusindvis af mennesker har mistet livet eller førligheden som følge af klyngebomber – og næsten alle ofrene er civile. En tredjedel af de dræbte og sårede er børn«.

Kilde: Folkekirkens Nødhjælps rapport 'Klyngebomber - et effektivt våben mod civile'.


»Regeringen har ikke fundet grundlag for ensidigt at tage afstand fra enhver besiddelse og eventuel brug af alle former for klyngeammunition.

Særligt hensynet til beskyttelse af danske styrker gør, at det er regeringens opfattelse, at man ikke bør fraskrive sig muligheden for at støtte og samarbejde med allierede, der besidder og bruger klyngevåben«.

Kilde: Regeringens egen redegørelse 'Analyse om klyngeammunition'

De danske biskopper protesterer nu mod de klyngebomber, som hvert år dræber tusinder.

Ni ud af Danmarks 10 biskopper har skrevet under på en appel om globalt forbud mod klyngebomber i anledning af den globale aktionsdag mod klyngebomber på lørdag

»Som mennesker af tro hæver vi vore stemmer for at beskytte livet og fremme freden ved at opfordre alle regeringer til at stoppe produktion, overførsel, lagring og brug af klyngebomber«, hedder det i fælleserklæringen fra kirkens øverste.

Danmark vil ikke afstå
Det er Folkekirkens Nødhjælp, der er gået sammen med en række internationale kirkelige organisationer i kampen mod klyngebomber, og blandt andet den sydafrikanske biskop Desmond Tutu har skrevet under.

I Danmark vil regeringen ikke forbyde brugen af klyngebomber, da det vurderes at ammunitionen er relativt sikker.

Afgørelsen er taget, selv om norske militærundersøgelser har vist, at en type klyngebomber, der minder meget om dem, det danske forsvar bruger, har en fejlrate på hele 10 procent.

I dag skal udenrigsminister Per Stig Møller (K) og forsvarsminister Søren Gade (V) i samråd i Folketinget for at drøfte et forbud mod alle former for klyngebomber.

Rødglødende splinter rammer tilfældigt
En klyngebombe er en bombeskal fyldt med op til 2.000 mindre projektiler.

Når bomben bringes til sprængning, spredes de mange mindre bomber, som også detonerer og bliver til knivskarpe og rødglødende stykker metal.

Metalstykkerne fyger tilfældigt afsted i høj fart over et større areal, nogle gange på størrelse med to-tre fodboldbaner.

I Libanon sommeren 2006 brugte Israel 1,2 million af underladningerne alene på krigens tre sidste dage, fordelt i 1.800 klyngebomber. 60 procent ramte bebyggede områder.

Annonce
Annonce
Annoncer
EURO 2012
26. maj. KL. 16.24

Danmark er bagud efter dårligste halvleg i 10 år

Brasilien har udspillet Danmark i de første 45 minutter i Hamborg.

Livsstil
26. maj. KL. 15.04
Bedst for dig. Filterkaffe er ikke den mest populære kaffevariant, men den bedste for dig, der har for højt kolesteroltal. - Foto: Martin Slottemo Lyngstad

Filterkaffe er bedst for blodet

Danskerne elsker moderne kaffetyper, der forøger kolesterolet i blodet.

Musik
26. maj. KL. 13.48
Kulisse. Over 100 millioner tv-seere vil i aften følge finalen i det europæiske melodigrandprix. - Foto: SERGEY PONOMAREV/AP

Politiken.dk i Baku: Kilometer langt 'Lykkebælte' skjuler fattigdommen

Aserbajdsjans hovedstad er kendt som 'verdens største byggeplads'. Men demokrati indgår ikke i byggeplanerne.

Annoncer
Annoncer

Det sker
25. maj. KL. 23.21

Popstjerne vil hverken fotograferes eller interviewes

ibyen anbefaler

restaurant & cafe