Annonce
Annonce

Mest læste

Danmark 22. apr. 2008 KL. 15.28

Fælleseuropæisk donorkort skal redde 60.000

Men danske medlemmer af Europaparlamentet mener, at alle europæiske børn skal fødes som donorer.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Hjerter, lunger og nyrer skal afkommercialiseres, mens flere europæere frivilligt skal melde sig som organdonerer, mener Europaparlamentet, der har vedtaget en betænkning, som skal løse massiv mangel på organer i EU.

De 60.000 europæere, som lige nu står på venteliste for at få udskiftet et organ, skal reddes med større samarbejde medlemslandene imellem, mener et stort flertal i parlamentet.

Blandt andet forslår de, at der laves et fælleseuropæisk donorkort.

Dansk krav: Alle skal fødes som donorer
Men parlamentet går ikke langt nok, mener flere danske medlemmer.

Christel Schaldemose (S) kræver, at alle europæiske børn fødes som donorer, og at man aktivt skal melde sig ud af donorregistret og ikke omvendt.

»Jeg havde håbet, at man kunne gå længere. Hvis vi skal komme handlen med organer til livs, er vi nødt til at have flere organdonorer«, siger hun og henviser til, at Spanien, Belgien og Østrig allerede benytter såkaldt formodet samtykke.

Karin Riis-Jørgensen (V), som selv har doneret en nyre til sin søn, mener, at alle over 18 automatisk skal optræde i donorregistret. Folketingets politikere har ikke snor i danskernes holdning, lyder det.

»Jeg kan ikke forstå, at et næsten enstemmigt sundhedsudvalg er imod det. Jeg har kun et spørgsmål til dem: Hvad er deres løsningsforslag til at få ændret Danmarks verdensmesterskab i at være det land, hvor der dør flest i mangel på et organ«, siger hun.

Danmark halter bagefter
Der er nemlig stor forskel på, hvor gode medlemslandene er til at skaffe donorer. Danmark halter bagefter, og Europaparlamentet foreslår blandt andet, at medlemslandene inden 2010 ophæver enhver lovgivning om, at donororganer kun må bruges i det pågældende land. Desuden skal salg af organer og tvangsdonationer forhindres.

Margrete Auken (SF), som har været med til at forfatte parlamentets betænkning, er dog glad for, at den ikke lægger op til automatisk donation. Hun mener, at et donororgan bør betragtes som en gave og ikke en rettighed.

»Vi skal ikke være hinandens reservedelslagre. Man må huske på, at folk dør, fordi de er syge, og ikke fordi, der er mangel på organer«, siger hun.

Kirkeministeren kritiserede kampagne
I Danmark satte donorkampagnen 'Tag Stilling' for nylig blus på debatten, og kirkeminister Birthe Rønn Hornbech (V) kritiserede kampagnen for ikke blot at opfordre danskerne til at tage stilling, men også opfordre dem til at melde sig som donorer.

Christel Schaldemose erkender, at der ikke i Danmark er stemning for, at man automatisk er donor.

»Når jeg tænker på den debat, der har været i Danmark, tror jeg desværre, at vi er meget langt fra«, siger hun.

Opfordringerne fra parlamentet går nu videre til EU-Kommissionen, som allerede har rettet kikkerten mod organdonationer i Europa.

ritzau

Annonce
Annonce
Annoncer
EURO 2012
26. maj. KL. 16.24

Danmark er bagud efter dårligste halvleg i 10 år

Brasilien har udspillet Danmark i de første 45 minutter i Hamborg.

Livsstil
26. maj. KL. 15.04
Bedst for dig. Filterkaffe er ikke den mest populære kaffevariant, men den bedste for dig, der har for højt kolesteroltal. - Foto: Martin Slottemo Lyngstad

Filterkaffe er bedst for blodet

Danskerne elsker moderne kaffetyper, der forøger kolesterolet i blodet.

Musik
26. maj. KL. 13.48
Kulisse. Over 100 millioner tv-seere vil i aften følge finalen i det europæiske melodigrandprix. - Foto: SERGEY PONOMAREV/AP

Politiken.dk i Baku: Kilometer langt 'Lykkebælte' skjuler fattigdommen

Aserbajdsjans hovedstad er kendt som 'verdens største byggeplads'. Men demokrati indgår ikke i byggeplanerne.

Annoncer
Annoncer

Det sker
25. maj. KL. 23.21

Popstjerne vil hverken fotograferes eller interviewes

ibyen anbefaler

restaurant & cafe