Annonce
Annonce

Mest læste

Danmark 15. jul. 2008 KL. 11.05

Nørrebrogade lukkes i tre måneder

Busserne kommer kun et minut hurtigere gennem Nørrebro, når Nørrebrogade 1. oktober forsøgsvis lukkes i tre måneder.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Passagererne på to af Københavns mest benyttede buslinjer kommer knap nok til at mærke nogen forskel i rejsetiden, når Københavns Kommune fra 1. oktober - som et forsøg i tre måneder - lukker Nørrebrogade for gennemkørende biltrafik på strækningen mellem Nørrebro Station og Søerne.

Selv om formålet med lukningen er at forbedre forholdene for fodgængere, cyklister og brugerne af den kollektive trafik, bliver bussernes gennemsnitsfart kun forbedret med ti procent, skriver Berlingske Tidende.

Det svarer ifølge beregninger fra busselskabet Movia til, at linjerne 5A og 350S sparer godt et minuts køretid på den 2,5 kilometer lange strækning i forhold til i dag, mens antallet af biler reduceres fra 15.000 til 7.500 dagligt ved Dronning Louises Bro.

»Et minut lyder ikke af meget, men strækningen er kort. Så vi har formentlig været forsigtige i vores beregninger. Men med den intensive drift, der er med linje 5A, kan selv små forbedringer batte noget. Nogle gange skal der kun et minut til, for at man kan gennemføre driftsbesparelser og tage en bus ud samtidig med, at det er attraktivt for kunderne,« siger afdelingschef i Movia Per Gellert.

Hvis biltrafikken under forsøgslukningen siver fra Nørrebrogade til de nærmeste gader, er der risiko for, at det omvendt vil gå ud over rejsetiderne med buslinjerne 3A, 4A, 6A og 18.

»Det er en del af forsøget at følge op på, hvad der sker på de øvrige strækninger. Nogle gange viser det sig, at bilerne finder helt nye veje. Da Fasanvej blev lukket under metrobyggeriet, frygtede man også mere trafik på parallelvejene. Men det skete ikke,« siger Per Gellert.

På Rådhuset mener Socialdemokraternes gruppeformand, Jesper Christensen, at det er værd at gennemføre forsøget med lukning af Nørrebrogade, selv om bussernes rejsetidsgevinst kun er et minut.

»Det vigtigste er at få bremset den negative udvikling, så rejsetiden ikke forværres. Selv om vi investerer mange penge i busfremkommelighed, går det ikke fremad,« siger Jesper Christensen og hentyder til, at de københavnske busser kører helt ned til 12,7 km/t på grund af trængsel.

nyheder@pol.dk

Annonce
Annonce
Annoncer
EURO 2012
26. maj. KL. 17.27 opdateret KL. 17.32
Foto: JENS DRESLING

Danmarks EM-hold i knæ efter miseral start

Brasilien vandt 3-1 over et dansk landshold, der savnede parathed fra start.

Flash. Downtown Cannes er i ti dage i maj omdannet til et perfekt udstillingsvindue for blandt andet sportsvogne, rigdomme og lange ben. Men man skal ikke langt ned i sidegaderne for at se kontrasterne. - Foto: LARS JUST

Filmfest i kontrasternes by: »Cannes er en crazy tilstand«

Reportage. I verdens førende filmby færdes tiggerne og megastjernerne nærmest side om side.

Debat
26. maj. KL. 07.00
DM. Magnus Boding Hansen 'de-battler' mod Samira Nawa. - Foto: KLAUS HOLSTING

'Generation Kylling' indtog debatpodiet

Meninger var der nok af, da 15 unge debattører kæmpede i semifinalen i 'DM i debat'.

Annoncer
Annoncer

Det sker
25. maj. KL. 23.21

Popstjerne vil hverken fotograferes eller interviewes

ibyen anbefaler

restaurant & cafe