Annonce
Annonce

Mest læste

Danmark 20. jul. 2008 KL. 09.01

Rutsjebane-producent ramt af uheld i Sydafrika

Syv kom på hospitalet efter et uheld i en rutsjebane lavet af samme producent som Cobraen i Tivoli Friheden.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Det italienske firma, som har leveret den ulykkesramte Cobra-rutsjebane til Tivoli Friheden i Århus, blev i marts ramt af en anden ulykke, som kvæstede syv personer i et sydafrikansk tivoli, skriver Jyllands-Posten.

En forlystelse ved navn Crazy Wave kollapsede, mens den var i bevægelse, og vognen faldt et par meter, før den ramte jorden. De syv blev kørt til et hospital i Johannesburg, hvor lægerne konstaterede, at de ikke havde alvorlige skader.

Ingen forklaring på ulykken
En 19-årig kvinde klagede dog i lokale medier over, at hun havde »ekstreme smerter i ryggen og nakken og en voldsom hovedpine«.

Forlystelsen var netop blevet godkendt i en rutinemæssig kontrol. Der er endnu ikke kommet en officiel forklaring på årsagen til ulykken. hvad der fik den til at bryde sammen.

Cobra og Crazy Wave er produceret af Sartori Rides, som ikke ønsker at kommentere ulykkerne.

nyheder@pol.dk

Annonce
Annonce
Annoncer
EURO 2012
26. maj. KL. 17.27 opdateret KL. 17.32
Foto: DRESLING JENS

Danmarks EM-hold i knæ efter miseral start

Brasilien vandt 3-1 over et dansk landshold, der savnede parathed fra start.

Flash. Downtown Cannes er i ti dage i maj omdannet til et perfekt udstillingsvindue for blandt andet sportsvogne, rigdomme og lange ben. Men man skal ikke langt ned i sidegaderne for at se kontrasterne. - Foto: LARS JUST

Filmfest i kontrasternes by: »Cannes er en crazy tilstand«

Reportage. I verdens førende filmby færdes tiggerne og megastjernerne nærmest side om side.

Debat
26. maj. KL. 07.00
DM. Magnus Boding Hansen 'de-battler' mod Samira Nawa. - Foto: KLAUS HOLSTING

'Generation Kylling' indtog debatpodiet

Meninger var der nok af, da 15 unge debattører kæmpede i semifinalen i 'DM i debat'.

Annoncer
Annoncer

Det sker
25. maj. KL. 23.21

Popstjerne vil hverken fotograferes eller interviewes

ibyen anbefaler

restaurant & cafe