Annonce
Annonce

Mest læste

Danmark 8. aug. 2008 KL. 16.56

Pædofili-mistænkte hænges ud på Facebook

Alle er uskyldige, indtil det modsatte er bevist. Bortset fra på Facebook, hvor brugerne udstiller ikke-dømte pædofili-mistænkte.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Igen er internetmødestedet Facebook i søgelyset for etiske problemer og i værste fald for brud på straffeloven.

En side med over 40.000 brugere, som er helliget jagten på pædofile, udstiller mindst fire danskere, som mistænkes for børneporno eller overgreb på børn.

Siden bringer enten navn eller genkendelige billeder og adresseoplysninger på de mistænkte.

To hænges ud med billede
En af de personer, som hænges ud på Facebook-forumet bor et sted i Nordsjælland, og skal for retten i den nærmeste fremtid mistænkt for at være i besiddelse af børnepornografi.

På Facebook er der et større billede af vedkommende, hans navn og adresseoplysninger, samt datoen og stedet for retsagen.

En anden mand, som bor i Jylland, har været anklaget for sædelighedsforbrydelser mod børn. Hans billede og beskrivelse er efterfølgende blevet fjernet fra hjemmesiden, men lå der indtil for et par dage siden.

Den tidligere pædofili-anklagede jyde har kontaktet politiet for at anmelde de Facebook-brugere, som hængte ham ud på hjemmesiden. Det bekræfter politiet.

»Skulle have pillet begge øjne ud med ske«
Facebook-siden hænger mindst to andre mænd ud for lovbrud i forbindelse med børnepornografi eller pædofili. Der er ikke billeder af de to, men deres navn og adresse står, så enhver kan læse det.

Siden er propfuld af kommentarer, der foreslår dødsstraf for pædofili og hadske indlæg, som eksempelvis: »syge stodder, han skulle have pillet begge øjne ud med en ske, så han aldrig igen ville kunne 'nyde' synet af små børn igen«.

Facebookprofilens administrator har for nylig tilføjet en tekst om, at »det er forbudt ved lov at nævne navne eller uploade billeder af personer der ikke er dømt skyldig ved en domstol«.

Alligevel er billeder og navne ikke fjernet fra siden. Det har ikke været muligt at komme i kontakt med sidens administrator for at spørge hvorfor.

Politiken.dk skriver ikke, hvor på Facebook billederne kan findes eller hvem personerne er, af hensyn til deres ret til anonymitet. Vi er dog i besiddelse af den nødvendige dokumentation for påstanden, ligesom vi har været i forbindelse med de relevante politikredse.

Annonce
Annonce
Annoncer
EURO 2012
26. maj. KL. 17.27 opdateret KL. 17.43
Foto: DRESLING JENS

Danmarks EM-hold i knæ efter miseral start

Brasilien vandt 3-1 over et dansk landshold, der savnede parathed fra start.

Danmark
26. maj. KL. 14.09

Venstre-profil gav pris til mistænkt journalist: »Jeg vil følge sagen«

I 2000 modtog journalist, der er mistænkt for spionage, Venstres frihedspris.

Debat
26. maj. KL. 07.00
DM. Magnus Boding Hansen 'de-battler' mod Samira Nawa. - Foto: KLAUS HOLSTING

'Generation Kylling' indtog debatpodiet

Meninger var der nok af, da 15 unge debattører kæmpede i semifinalen i 'DM i debat'.

Annoncer
Annoncer

Det sker
25. maj. KL. 23.21

Popstjerne vil hverken fotograferes eller interviewes

ibyen anbefaler

restaurant & cafe