Annonce
Annonce

Mest læste

Danmark 19. sep. 2008 KL. 19.15

Regeringen overvejer at indføre bompenge

En betalingsring rundt om København kan skaffe penge til investeringer i infrastrukturen i hele Danmark.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Bilister kan for fremtiden blive tvunget til at betale for at komme ind til København.

Ritzau erfarer, at regeringen højst overraskende arbejder med planer om at give tilladelse til en betalingsring rundt om København.

Betalingsringen, eller bompenge, har i en årrække været et hedt ønske fra overborgmester Ritt Bjerregaard (S), der ønsker at begrænse biltrafikken i hovedstaden. Det kræver dog, at et flertal på Christiansborg siger god for det, og det har hidtil ikke været tilfældet.

Men ifølge Ritzaus oplysninger er der i forbindelse med efterårets forhandlinger om en stor trafikinvesteringsplan frem mod 2020 konkrete overvejelser om at sige god for ringen.

Løsningen er, at bilisternes betaling ikke tilfalder København, men staten. Bompengene er derudover øremærket til infrastrukturinvesteringer i hele Danmark.

ritzau

Annonce
Annonce
Annoncer
Danmark
26. maj. KL. 11.52

Hans Engell var chef for spionmistænkt: »Jeg er meget, meget forundret«

Tidligere forsvarsminister vurderer, at mistænkt journalist ikke er typen på at være agent.

Biografen
26. maj. KL. 12.51
Børn. Forvent alt af at blive forældre, men forvent så lidt som muligt af 'Du kan vente dig'.

Graviditetskomedie efterlader tilskueren med kvalme

'Du kan vente dig' er feel good-opmuntring til alle, der overvejer at få børn.

Internationalt
26. maj. KL. 10.21 opdateret KL. 10.39
mordvåben. En finsk politibetjent finder det våben, som der er blevet skudt med fra taget. - Foto: JUSSI NUKARI/AP

»Normal ung finsk mand« anholdt for at dræbe to og såre syv

Dødstallet efter nattens skuddrama er nu vokset til to. En såret er i livsfare.

Annoncer
Annoncer

Det sker
festival. Öresundsfestival har klart det bedste program af de to festivaler - med blandt andre den danske gadedreng Lukas Graham i line-uppet. - Foto: MOGENS FLINDT (arkiv)
25. maj. KL. 12.01

Guide: Øresundsfestivalen vs. Vesterbro Festival

ibyen anbefaler

restaurant & cafe