Annonce
Annonce

Mest læste

Danmark 10. okt. 2008 KL. 13.03

Politichef: Uheldig melding fra betjente

Chefpolitiinspektør mener, at domstolenes afgørelser skal respekteres og advarer mod bombastiske udtalelser fra politifolk, før en sag er endelig afgjort.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Københavns chefpolitiinspektør Per Larsen kalder det »en uheldig udmelding«, at en gruppe betjente fra København har truet med at forlade politiet, hvis landsretten stadfæster en voldsdom over tre politifolk.

For nylig blev to betjente idømt ubetinget fængsel i 60 dage, mens en tredje fik 40 dage, for vold mod en 17-årig dreng 1. marts i fjor. Retten vurderede på baggrund af vidneforklaringer, at betjentene gik over stregen, og fandt det bevist, at betjentene grundløst havde slået drengen med knipler og efterfølgende slået og truet ham inde i deres civile patruljevogn.

»Man skal passe på«
Den dom har fået 14 politifolk til at reagere med trusler om at forlade korpset, hvis landsretten skulle nå frem til samme resultat.

»Det er en uheldig udmelding. Jeg mener, man skal respektere domstolenes afgørelser. Det er den måde, vi arbejder på. Og nu er sagen jo ikke endelig afgjort, og så synes jeg, man skal passe på med at komme med den slags bombastiske udmeldinger«, siger Per Larsen til Ritzau.

ritzau

Annonce
Annonce
Annoncer
Musik
26. maj. KL. 13.48
Kulisse. Over 100 millioner tv-seere vil i aften følge finalen i det europæiske melodigrandprix. - Foto: SERGEY PONOMAREV/AP

Politiken.dk i Baku: Kilometer langt 'Lykkebælte' skjuler fattigdommen

Aserbajdsjans hovedstad er kendt som 'verdens største byggeplads'. Men demokrati indgår ikke i byggeplanerne.

Biografen
26. maj. KL. 12.51
Børn. Forvent alt af at blive forældre, men forvent så lidt som muligt af 'Du kan vente dig'.

Graviditetskomedie efterlader tilskueren med kvalme

'Du kan vente dig' er feel good-opmuntring til alle, der overvejer at få børn.

Internationalt
26. maj. KL. 10.21 opdateret KL. 10.39
mordvåben. En finsk politibetjent finder det våben, som der er blevet skudt med fra taget. - Foto: JUSSI NUKARI/AP

»Normal ung finsk mand« anholdt for at dræbe to og såre syv

Dødstallet efter nattens skuddrama er nu vokset til to. En såret er i livsfare.

Annoncer
Annoncer

Det sker
festival. Öresundsfestival har klart det bedste program af de to festivaler - med blandt andre den danske gadedreng Lukas Graham i line-uppet. - Foto: MOGENS FLINDT (arkiv)
25. maj. KL. 12.01

Guide: Øresundsfestivalen vs. Vesterbro Festival

ibyen anbefaler

restaurant & cafe