Annonce
Annonce

Mest læste

Danmark 18. dec. 2008 KL. 13.19

Bøderegn til Nørrebrogade-bilister

Nørrebrogade er blevet lukket for gennemkørende trafik. Mange bilister kører alligevel gennem busslusen. Men nu falder hammeren.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Bilisterne holdt i kø for at få bøder på Nørrebrogade i morges.

Politiet brugte morgenen på at kontrollere, om forbuddet mod at køre gennem Nørrebrogades bussluser blev overholdt.

Og det viste sig, at mange bilister tog chancen og drønede gennem bussluserne.

Mange fik bøder
På blot en times tid fik betjentene fra Nørrebro skrevet 30 rapporter over bilister, der ignorerede forbudsskiltene.

Langt de fleste tog det ifølge politiet med et smil, selv om forseelsen kommer til at koste dem 500 kroner.

Enkelte blev noget pikerede over at blive standset, blandt dem et par taxichauffører, der ikke var tilfredse med at blive taget i den ulovlige gennemkørsel.

Annonce
Annonce
Annoncer
Internationalt
26. maj. KL. 14.09

Venstre-profil gav pris til mistænkt journalist: »Jeg vil følge sagen«

I 2000 modtog journalist, der er mistænkt for spionage, Venstres frihedspris.

Livsstil
26. maj. KL. 12.57
Populært. Vi danskere er glade for vores kaffe, men hvor sundt er den sorte drik lige? Vi har samlet fakta. Arkivfoto: Martin Slottemo Lyngstad

Eksperter: Her gør kaffe godt - og skidt

Der florerer mange myter om kaffes gode og dårlige egenskaber.

Debat
26. maj. KL. 07.00
DM. Magnus Boding Hansen 'de-battler' mod Samira Nawa. - Foto: KLAUS HOLSTING

'Generation Kylling' indtog debatpodiet

Meninger var der nok af, da 15 unge debattører kæmpede i semifinalen i 'DM i debat'.

Annoncer
Annoncer

Det sker
festival. Öresundsfestival har klart det bedste program af de to festivaler - med blandt andre den danske gadedreng Lukas Graham i line-uppet. - Foto: MOGENS FLINDT (arkiv)
25. maj. KL. 12.01

Guide: Øresundsfestivalen vs. Vesterbro Festival

ibyen anbefaler

restaurant & cafe