Annonce
Annonce
Danmark 17. sep. 2009 KL. 11.31

Advokat: Taleban skal ikke læse med

Pressen blev smidt ud og dørene lukket i fogedsagen mod kontroversiel bog om danske jægersoldater.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

En konkret gennemgang af kritiske passager i bogen 'Jæger - i krig med eliten' vil være en manual til Taleban og andre terrorister.

Det mener kammeradvokaten, som repræsenterer forsvaret i foged-sagen mod den omdiskuterede bog, der er skrevet af den tidligere jægersoldat Thomas Rathsack.

Derfor krævede kammeradvokaten straks dørene lukket under behandlingen af fogedsagen mod forlaget People's Press, hvor forsvaret vil forsøge at få udgivelsen af bogen standset.

Taleban læser med
Kammeradvokaten begrundede sit krav om lukkede døre med, at det vil være nødvendigt at gennemgå konkrete dele af bogen under foged-sagen.

»En gennemgang af bogen i sin helhed og de kritiske passager vil have karakter af en læservejledning til Taleban og andre terrorister, der vil os det ondt. Det ønsker vi ikke skal foregå i offentligheden«, sagde kammeradvokat Peter Biering.

LÆS OGSÅForsvaret: Hele bogen er farlig

Han mente desuden, at Danmarks forhold til fremmede magter kunne lide skade, hvis pressen kunne lytte med under retsmødet.

Hele bogen er ude
Advokaterne, som repræsenterer forlaget, konstaterede på deres side, at alle oplysninger fra bogen i forvejen ligger tilgængelige på nettet.

De ønskede derfor åbne døre under sagsbehandlingen.

Politiken trykte i går bogen i sin helhed og udgav den som tillæg til gårsdagens avis.

SE TVPolitiken trykker omstridt bog i avisen

»Informationerne er allerede ude og frit tilgængelige. Derfor er der i dag ikke behov for lukkede døre«, sagde advokat Torben Steffensen, der repræsenterer forlaget.

Fremmede magter afgørende
Han var i dagens anledning flankeret af menneskeretsadvokat Tyge Trier.

Han havde kigget i annalerne og fundet frem til, at Danmarks forhold til fremmede magter ikke siden 1979 har været genstand for en lignende diskussion om dørlukning i en retssag.

I sidste ende valgte dommer Bodil Toftemann dog at lukke dørerne af hensyn til Danmarks forhold til fremmede magter.

LÆS OGSÅRetten mørklægger bogsagen

I alt fem vidner skal afhøres, og derfor forventer hun, at fogedsagen kan tage hele dagen.

Jægersoldater skal forklare sig
Blandt vidnerne er Thomas Thomas Rathsack selv, oberst i Forsvarskommandoen Hans-Christian Mathiesen, som har ansvaret for internationale operationer samt den tidligere leder af Jægerkorpset Poul Dahl.

Mens Thomas Rathsack ikke ønskede at kommentere dagens begiovenheder, gentog Poul Dahl sit synspunkt om, at bogen efter hans vurdering ikke indeholder oplysninger, som kan skade de danske soldater i Afghanistan.

»Det vil være en grov undervurdering af Taleban og vores andre modstandere i øvrigt. Så vidt jeg ved, har Taleban længe kunnet både læse og skrive«, siger Poul Dahl.

Balladen om Jæger - i krig med eliten

Foto: CARSTEN SNEJBJERG
Foto: CARSTEN SNEJBJERG

Den tidligere jægersoldat Thomas Rathsack har skrevet bogen ’Jæger – i krig med eliten’ om sin tid i jægerkorpset.

Bogen skulle udgives af forlaget People’s Press i slutningen af september, men Forsvarskommandoen begærede 14. september 2009 bogen standset via fogedforbud.

Begrundelsen var, at bogen udgjorde en sikkerhedsrisiko for danske soldater og rigets sikkerhed.

16. september udgav Politiken Rathsacks bog som et tillæg til avisen.

21. september afsagde Københavns Byret kendelse i fogedforbudssagen.

Der blev ikke nedlagt fogedforbud, idet bogen allerede er offentliggjort i sin helhed.

Tidslinje over jægerbogsagen

Foto: FRANDSEN FINN
Foto: FRANDSEN FINN

Thomas Rathsack:

Portræt af jæger nummer 229

»Det har været noget rod«

Foto: Sara Galbiati
Foto: Sara Galbiati

Tim Sloth Jørgensen:
Forsvarschefen kæmper for åbenhed

Ny forsvarschef:
Militærmand til benet

Foto: Niels Christensen
Foto: Niels Christensen

Forlagsdirektør Jakob Kvist:

»Jeg kan fortryder intet«

Foto: JACOB EHRBAHN
Foto: JACOB EHRBAHN

Chefredaktør Tøger Seindenfaden:

(16.9.9) Derfor trykker vi bogen

(21.9.9) Bogkendelse er sund fornuft

Nyhedschef Anders Krab Johansen:
Politikens nyhedschef svarer på læsernes spørgsmål

Anmeldelse:
Terrorekspert Lars Erslev Andersen anmelder:

Jæger - i krig med eliten


Annonce
Annonce
Annoncer
Danmark
26. maj. KL. 19.44
spionmistænkt. Journalisten Per Michaelsen (tv) sammen med journalist Mette Herborg i forbindelse med udgivelsen af deres fælles bog 'Stasi og Danmark', der udkom i 1996. I bogen bliver en stribe danskere - primært fra venstrefløjen - koblet sammen med Stasis agenter eller beskyldt for at have talt over sig i forhold til de Østtyske myndigheder. - Foto: Claus Lunde

Historiker: Hvis journalist var agent, er det historiens ironi

Historiker blev beskyldt for, at Stasi havde snøren ude efter ham i Per Michaelsens bog.

Internationalt
26. maj. KL. 18.53

FN gør status over artilleribombardement af syrisk by

Norsk general kalder angreb i Houla i Syrien for »en brutal tragedie«.

Politik
26. maj. KL. 15.35
Skattepolitik. Joachim B. Olesen glæder sig over, at hans markante holdninger i Carina-debatten nu bærer frugt. - Foto: Joachim adrian

Joachim B. Olsen: Det er et paradigmeskifte på venstrefløjen

Jubel hos Joachim B. Olsen over skatteministerens accept af Carina-effekten.

Annoncer

Seneste nyt Jægersagen

Annoncer

Det sker
25. maj. KL. 23.21

Popstjerne vil hverken fotograferes eller interviewes

ibyen anbefaler

restaurant & cafe