Annonce
Annonce
Annonce
Danmark 18. sep. 2009 KL. 12.27

Cyklister vil have indsats mod tyverier

Der skal gøres noget ved cykeltyverier, kræver Dansk Cyklist Forbund. Elektronikchips og holdningsændring skal hjælpe.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Få en cykelchip

Onsdag uddeler Københavns Kommune cykelchips til interesserede. Det sker foran Københavns Universitet i Njalsgade på Amager den 23. september klokken 15-20.

Alt for mange danskere mister deres cykel til tyveknægte.

Det mener Dansk Cyklist Forbunds landsformand Claus Hansen, som efterlyser en øget indsats for at gøre noget ved problemet.

Risikoen for at blive afsløret som cykeltyv er forsvindende lille. Kun fem ud af 1.000 cykeltyverier opklares. Og det er alt for lidt, vurderer landsformanden.

LÆSTyvene stjæler otte cykler i timen

»Det er beklageligt, at der ikke bliver gjort noget fra politiets side«, mener han.

Elektroniske chips nyt våben mod cykeltyve
Han roser Københavns Kommunes særlige cykelchip-projekt, hvor cyklister kan få monteret en elektronisk chip på cyklen, så den bliver lettere at opspore.

Foreløbigt har 3.800 cyklister fået monteret en chip på deres jernhest. Det er ikke mange i betragtning af det store antal cykler, der findes i hovedstaden.

Men teknikken virker: 38 gange har parkeringsvagternes scannere givet tegn, når de registrerede chip-udstyrede cykler.

BESØGKøbenhavns Kommunes hjemmeside om cykelchippen (eksternt link)

Byens parkeringsvagter har fået nogle små scannere, der kan afsløre, om der holder en cykel med en chip på en cykelparkeringsplads. Er den stjålet, sender scanneren en e-mail til ejeren af cyklen om, hvor den forsvundne jernhest kan hentes.

DCF: Cykeltyveri er ikke i orden
Det system får ros fra Dansk Cyklist Forbund landsformand, der beskriver det som en rigtigt god idé, hvis det kunne indføres i alle nye cykler, der sælges herhjemme.

»Men den bedste idé ville nok være at få folk til at opfate, at det er kriminelt«, tilføjer han.

SEStjæl en cykel - politiet er ligeglad