Annonce
Annonce

Mest læste

Danmark 13. okt. 2009 KL. 10.54

Svensker anholdt for spektakulært pengekup

Den mand, der i går blev blev anholdt i en lejlighed på Enghavevej i forbindelse med røveriet mod Jyske Bank, er svensker.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Det var et spektakulært røveri, der blev begået i går mod Jyske Bank og en pengetransport i Valby.

Røverne gjorde livet besværligt for politiet, da de havde spændt sømmåtter ud på vejbanen flere steder og derudover kastede partisansøm og røgbomber under deres flugt.

LÆS OGSÅValbyrøvere gik efter pengetransport

Politiet fandt i går en del af udbyttet fra røveriet, der både gik ud over en pengetransport og Jyske Banks filial på Valby Langgade. Men hvor stort et beløb, der er tale om, vil politiet ikke oplyse.

Det står dog klart, at den ene person, der blev anholdt i en lejlighed på Enghavevej lidt over middag i går, er fra Stockholm.

LÆS OGSÅPolitiet anholder mistænkt røver

»Han har både tyrkisk og svensk statsborgerskab, og han er kendt af politiet i Sverige«, siger efterforskningsleder Henning Schou Kofoed til politiken.dk.

I løbende kontakt med Sverige
Politiet vil ikke kommentere yderligere på den anholdte eller på, om efterforskerne er på sporet af flere af gerningsmændene fra gårdsdagens voldsomme røveri, hvor minimum fire røvere var involveret.

LÆS OGSÅPolitiet: Der var mange om Valbyrøveri

Henning Schou Kofoed siger dog, at politiet har løbende kontakt til deres kolleger i Sverige.

Pejlede sig frem til pengene
Røveriet blev anmeldt i går klokken 09.27, hvor maskerede røvere truede chaufføren af en pengetransport til at udlevere nøglerne foran Jyske Bank på Valby Langgade.

Røverne var også kort inde i banken, før de stak af fra gerningssteder i pengetransporten og på en eller flere motorcykler.

Flere af transportmidlerne er siden blevet fundet i Sydhavnen i omegnen af den lejlighed, hvor den mistænkte svensker i går blev anholdt.

Anholdelsen kom efter, at politiet havde sporet en eller flere af pengekufferterne fra pengetransporten til et loftsrum i en etageejendom på Enghavevej 100 i København.

Annonce
Annonce
Annoncer
Medier
27. maj. KL. 00.18 opdateret KL. 00.23
Svenske Loreen satte sig tungt på stemmerne med sangen 'Euphoria'. Hun fik i alt 372 point, mens danske Soluna Samay kun fik skrabet 21 point sammen. - Foto: SERGEY PONOMAREV/AP

Suveræn svensk sejr ved Melodi Grand Prix

Svenske Loreen sejrede i Baku. Danmark skuffede fælt med en 23. plads.

Krigen mod Taleban
26. maj. KL. 22.56
Meditation. Krigsveteraner, der har krigstraumer, har indgået i et nyt banebrydende projekt med meditation, yoga og åndedrætsøvelser. Det hjælper dem til at slappe af, sove om natten og undgå for meget medicin. Forbilledet er et projekt i USA, som har haft store resultater. - Foto: ADRIAN JOACHIM

Danske krigsveteraner skal meditere

Et nyt forsøg med åndedrætsøvelser, meditation og yoga har vist sig at hjælpe traumatiserede krigsveteraner. Omkring 3.000 veteraner skønnes at have psykiske skader.

Hjemsøgt. Mitt Romney ærgrer sig over, at flere af hans egne udtalelser skader hans valgkamp. - Foto: ZEUS

Romney føler sig »hjemsøgt« af sine egne kommentarer

Efter en række bommerter erkender Obamas udfordrer, at hans egne uheldige udtalelser skader ham.

Annoncer
Annoncer

Det sker
natur. 'Stormfulde højder' er en filmoplevelse, der sætter sig i sanserne. - Foto: Fra film
26. maj. KL. 20.00

Nyfortolket klassiker skal ses med et åbent sind

ibyen anbefaler

restaurant & cafe